Wednesday 24 Jul 2019
Student Achievements 2017-2018 Print E-mail

Recent Achievements 2017-2018

2018-08-02 - PolyU Camp

4J Cheng Chi Fung Wino PolyU Camp Augmented Reality and Product Design - Champion The Hong Kong Polytechnic University
5J Kwan Ho Kan PolyU Camp Interactive Augmented Readlity Toy - Champion
4J Lam Tin Long PolyU Camp Mini Remote Control Blimp - Champion
5M Lee Ho Yin PolyU Camp Interactive Augmented Readlity Toy - Champion
4V Leung Hoi Tai Hatton PolyU Camp 3D Printing Pneumatic Racer - Champion
4J Low Chun Hin Marshall PolyU Camp 3D Printing Pneumatic Racer - Champion
5M Wong Cheuk Wang PolyU Camp Interactive Augmented Readlity Toy - Champion
4J Wong Cheuk Ying PolyU Camp Augmented Reality and Product Design - Champion
4J Wong Si Wing PolyU Camp EMG-Driven Robotic Rubbish Picker - Champion
4N Chan Wing Lam PolyU Camp Augmented Reality and Product Design - Merit
4V Lam Chun Ho Nestor PolyU Camp EMG-Driven Robotic Rubbish Picker - Merit

2018-07-14 - 『電腦應用程式比賽2018』學生專題習作比賽

5M Chan Ka Hung Owen

亞軍

香港理工大學電子計算學系,香港電腦教育學會
5M Chan Sze Nok
5M Pang Chun Hei
5M Shih Yi Chun

2018-07-07 - 思科網絡學院「第十四屆港澳青少年網路技能大賽 2018」

5M 李皓然 銅獎 AiTLE,「思科網絡學院(香港及澳門)」
5M 林振坤 銅獎
4J 鄭至鋒 銅獎
4J 劉子樂 銅獎

2018-07-07 - 第十七屆西貢區傑出學生選舉

3M 廖君澤 初中組嘉許狀 西貢文化中心
3V 陳芯瑜 初中組嘉許狀
3N 黃巧楠 初中組嘉許狀
5S 吳寶潼 初中組嘉許狀

2018-07-06 - School Orchestra

2018 Sydney International Music Festival bronze award World Projects South Pacific

2018-07-04 - 太平人壽盃第二屆全港校際棋盤遊戲大賽

1V Tsang Hing Bon Marco 2nd Runner Up GamePlan

2018-05-25 - Hong Kong Secondary Schools Debating Competition (Term 2)

4J Yuen Wai Yu 1st Runner-Up HKSSDC
4N Cheung Dyane Rani
4J Leung Hok Yiu
4J Yiu Choi Lam
4J Chong Yuk Yee
4J Law Sum Yi
3M Fung Fanny Champion
3V Chan Sum Yu
3S Mak Hei Nam
3N Wong Hau Nam Anisa
3J Tang Hui Chun

2018-05-24 - The 46th Open Dance Contest

1J LAM YI CHING VENUS Silver KTCRPA
1J LEE SHAN SHAN
1M LEE CHEUK WING
1M LEE SO HANG
1M WONG LOK YEE
1M WONG YAN TUNG
1S MA SUM NING
1S TAM CHING SI JESSIE
1S TANG YI TUNG
1S WONG TSZ YAN JAMIL
1V CHAN CHEUK TUNG
1V LAM SZE WAI
1V TONG YI TING
1V WONG HAU YIN
1V ZHANG YUTONG
2J 黃阡蕙
2S Jade Hung
2S Mok Yan Fai
3M LAM YI CHING PHOENIX
4S Chung Yan Tung
4S Yung Tsz To
5J Ng Tsz Yan

2018-05-19 - 中國中學生作文大賽

4J 姚采嵐 銅獎 香港中華文化促進中心

2018-05-17 - Inter-school Badminton Championship Division II

Girls Badminton Team Overall 4th HKSSF

2018-05-15 - Hands on stage puppetry competition

4J Chan Sau Tsun First Prize & Puppet Design EDB
4J Law Sum Yi
4J Wong Cheuk Ying
4J Yuen Wai Yu
4N Chan Wing Lam
4N Cheung Dyane Rani

2018-05-15 - 星島第三十三屆全港校際辯論比賽

學校獎項 最佳辯題獎 《星島日報》、《英文虎報》及教育局

2018-05-13 Hong Kong Physics Olympiad 2018

4J CHAN SAU TSUN 3rd Honor The Hong Kong Academy for Gifted Education
4J CHENG CHING LAM 3rd Honor
4J CHONG YUK YEE 3rd Honor

2018-05-10 - Hong Kong Primary and Secondary School English Writing Competition 2017-2018

2N Lee Chak Yan Issac Best Writer-Merit Asia Children Education Association
2V Wu Chun Him Most Creative Writer-Merit
2S Tsang Chin Long Most Creative Writer-Bronze
- School Prize Most Enthusiastic School Award - Bronze

2018-05-06 - 2018 AIMO Open晉級賽

 

2J 徐景瑄 金獎 香港數學奧林匹克協會

2018-05-09 - School Orchestra (Secondary session)

School Orchestra Silver JSMA

2018-05-02 - Inter-school Table tennis Competition Division II Girl B grade

1N CHUI PUI YU HANNE Champion HKSSF
2N CHAN CHO MAN
3M JUAN YUN CHIAO
3J MA HEI YU

2018-05-02 - Inter-school Table tennis Competition Division II Overall girls

3V YAU WAI KA 4th HKSSF
5S NG PO TUNG
5S LEI PUI YING
1N KWAN SUM YI
1N LI SHAN SHAN
1N CHEUNG HING MAN
1N CHUI PUI YU HANNE
2N CHAN CHO MAN
3M JUAN YUN CHIAO
3J MA HEI YU

2018-04-29 & 2018-05-01 - Secondary School Mathematics and Science Competition 2018

5J CHAN PAK CHUNG SAM Credit in Mathematics Poly U
5J HO CHUNG HIN Credit in Mathematics
5J KWAN HO KAN Credit in Mathematics
5J LIM AI YING RENEE Credit in Mathematics
5M CHAN SZE NGA Credit in Mathematics
5M LAM CHUN KWAN Credit in Mathematics
5S LEE TING HIM Credit in Mathematics
5V CHAN YING TSZ Credit in Mathematics
5V CHENG CHEUK TUNG Credit in Mathematics
5V CHOI SIN YING Credit in Mathematics
5V YU MAN HIN Credit in Mathematics
5J CHENG TSZ NGO Distinction in Mathematics
5V LAM ON YU Distinction in Mathematics
5J CHAN HOK YIN High Distinction in Mathematics
5J FUNG TAI MAN High Distinction in Mathematics
5J YEUNG KAI YIN High Distinction in Mathematics
5M LEE HO YIN High Distinction in Mathematics
5M XIE YUBIN High Distinction in Mathematics
5S LAU KIN FUNG High Distinction in Mathematics
5V FUNG HO FUNG High Distinction in Mathematics
5V YANG WEN FEI High Distinction in Mathematics
5J CHAN SHEUNG YU Participation in Mathematics
5J LEUNG TSZ YIN STEPHANIE Participation in Mathematics
5M CHAN KA HUNG OWEN Participation in Mathematics
5M NG WANG KO Participation in Mathematics
5S CHAN MAN NOK Participation in Mathematics
5S CHEUNG PAK HIM Participation in Mathematics
5S CHUNG CHEUK YIN Participation in Mathematics
5S LO TAK YAN Proficiency in Mathematics
5V CHIK WING YAN Proficiency in Mathematics
5V LI PUI YUE Proficiency in Mathematics

 

5J LAU TSUN HANG Credit in Biology Poly U
5S CHEUNG PAK HIM Credit in Biology
5S LEE TING HIM Credit in Biology
5S WONG SZE CHING Credit in Biology
5V CHAN YING TSZ Credit in Biology
5V LEE PO YIU Credit in Biology
5J CHENG TSZ NGO Credit in Chemistry
5J CHEUNG WAI TING Credit in Chemistry
5J FUNG TAI MAN Credit in Chemistry
5V NG WUN YUNG Credit in Chemistry
5S LO TAK YAN Credit in Physics
5V CHIK WING YAN Credit in Physics
5V CHOI SIN YING Distinction in Biology
5V FUNG HO FUNG Distinction in Biology
5V LAM ON YU Distinction in Biology
5V LI PUI YUE Distinction in Biology
5J HO CHUNG HIN Distinction in Chemistry
5J KWAN HO KAN Distinction in Chemistry
5V CHOI SIN YING Distinction in Chemistry
5V YANG WEN FEI Distinction in Chemistry
5J CHAN MING YIN Distinction in Physics
5J CHENG TSZ NGO Distinction in Physics
5J FUNG TAI MAN Distinction in Physics
5J HO CHUNG HIN Distinction in Physics
5M CHAN SZE NOK Distinction in Physics
5M CHUI MING YIN Distinction in Physics
5V CHOI SIN YING Distinction in Physics
5V NG WUN YUNG Distinction in Physics
5V YANG WEN FEI High Distinction in Biology
5J CHAN HOK YIN High Distinction in Chemistry
5J YEUNG KAI YIN High Distinction in Chemistry
5V FUNG HO FUNG High Distinction in Chemistry
5J CHAN HOK YIN High Distinction in Physics
5J CHAN SHEUNG YU High Distinction in Physics
5J CHEUNG WAI TING High Distinction in Physics
5J KWAN HO KAN High Distinction in Physics
5J YEUNG KAI YIN High Distinction in Physics
5M LEE HO YIN High Distinction in Physics
5M XIE YUBIN High Distinction in Physics
5V FUNG HO FUNG High Distinction in Physics
5V YANG WEN FEI Medal in Physics
5J LEUNG TSZ YIN STEPHANIE Participation in Biology
5J LIM AI YING RENEE Participation in Biology
5V FOK TSZ HIN LESTER Participation in Biology
5V LO YAT LONG Participation in Biology
5V WONG SUI SHAN Participation in Biology
5J CHAN MING YIN Participation in Chemistry
5V CHIK WING YAN Participation in Chemistry
5J YIP MING CHUN Participation in Physics
5V CHAN YING TUNG Proficiency in Biology
5V CHENG CHEUK TUNG Proficiency in Biology
5V CHIK WING YAN Proficiency in Biology
5V NG WUN YUNG Proficiency in Biology
5V YU MAN HIN Proficiency in Biology
5V LI PUI YUE Proficiency in Chemistry
5M LAM CHUN KWAN Proficiency in Physics

 


5J LAU TSUN HANG Credit in Biology Poly U
5S CHEUNG PAK HIM Credit in Biology
5S LEE TING HIM Credit in Biology
5S WONG SZE CHING Credit in Biology
5V CHAN YING TSZ Credit in Biology
5V LEE PO YIU Credit in Biology
5J CHENG TSZ NGO Credit in Chemistry
5J CHEUNG WAI TING Credit in Chemistry
5J FUNG TAI MAN Credit in Chemistry
5V NG WUN YUNG Credit in Chemistry
5S LO TAK YAN Credit in Physics
5V CHIK WING YAN Credit in Physics
5V CHOI SIN YING Distinction in Biology
5V FUNG HO FUNG Distinction in Biology
5V LAM ON YU Distinction in Biology
5V LI PUI YUE Distinction in Biology
5J HO CHUNG HIN Distinction in Chemistry
5J KWAN HO KAN Distinction in Chemistry
5V CHOI SIN YING Distinction in Chemistry
5V YANG WEN FEI Distinction in Chemistry
5J CHAN MING YIN Distinction in Physics
5J CHENG TSZ NGO Distinction in Physics
5J FUNG TAI MAN Distinction in Physics
5J HO CHUNG HIN Distinction in Physics
5M CHAN SZE NOK Distinction in Physics
5M CHUI MING YIN Distinction in Physics
5V CHOI SIN YING Distinction in Physics
5V NG WUN YUNG Distinction in Physics
5V YANG WEN FEI High Distinction in Biology
5J CHAN HOK YIN High Distinction in Chemistry
5J YEUNG KAI YIN High Distinction in Chemistry
5V FUNG HO FUNG High Distinction in Chemistry
5J CHAN HOK YIN High Distinction in Physics
5J CHAN SHEUNG YU High Distinction in Physics
5J CHEUNG WAI TING High Distinction in Physics
5J KWAN HO KAN High Distinction in Physics
5J YEUNG KAI YIN High Distinction in Physics
5M LEE HO YIN High Distinction in Physics
5M XIE YUBIN High Distinction in Physics
5V FUNG HO FUNG High Distinction in Physics
5V YANG WEN FEI Medal in Physics
5J LEUNG TSZ YIN STEPHANIE Participation in Biology
5J LIM AI YING RENEE Participation in Biology
5V FOK TSZ HIN LESTER Participation in Biology
5V LO YAT LONG Participation in Biology
5V WONG SUI SHAN Participation in Biology
5J CHAN MING YIN Participation in Chemistry
5V CHIK WING YAN Participation in Chemistry
5J YIP MING CHUN Participation in Physics
5V CHAN YING TUNG Proficiency in Biology
5V CHENG CHEUK TUNG Proficiency in Biology
5V CHIK WING YAN Proficiency in Biology
5V NG WUN YUNG Proficiency in Biology
5V YU MAN HIN Proficiency in Biology
5V LI PUI YUE Proficiency in Chemistry
5M LAM CHUN KWAN Proficiency in Physics

2018-04-22 - 2018 兩岸菁英數學邀請賽初賽

1N 陳以謙 三等獎 香港數學奧林匹克協會

2018-04-15 - 華夏盃全國學數學奧林匹克邀請賽2018全國總決賽

1J 蔡植瑜 三等獎 香港數學奧林匹克協會

2018-04-14 - 校際IT精英挑戰賽2018

 

4J Cheng Ching Lam 優異獎 香港電腦教育學會
4J Cheng Chi Fung Wino
4J Lau Tsz Lok

2018-04-09 - String Orchestra (Secondary Session)

String Orchestra Silver JSMA

2018-03-24 - Inter-school Badminton Competition, Girls C Grade

2V Kong Hoi Ching 3rd Runner-up HKSSF
2J Yu Suet Yiu
1M Chan Ying Ching
1N Li Shan Shan
1V Lau Hui Tung

2018-03-24 第四屆中華傳統文化道教經籍典故朗誦比賽

本校中文學會中文集誦隊於2018年3月24日(星期六)出席蓬瀛仙館與香港中文大學道教文化研究中心合辦的「第四屆中華傳統文化道教經籍典故朗誦比賽」初中組集誦決賽,得到亞軍,並榮獲奬盃一座和奬金3000元。

集體朗誦-初中組亞軍

2018-03-20 - 香港花卉展覽賽馬會學童繪畫比賽

2J XU JING XUAN 初中組亞軍 康樂及文化事務署
2V CHAN YEUK YIN 初中組優異獎
3N Lam Pok Hay 初中組嘉許獎

2018-03-17 - 2018 AIMO Open初賽

 

2J 徐景瑄 金獎 香港數學奧林匹克協會

2018-03-17 - 全港mBot機械人挑戰賽2018

4V Tse Ho Yin Thomas 嘉許獎 資訊科技教育聯盟
4M Chan Sze Nga 嘉許獎

2018-03-15 - 第六屆室內賽艇邀請賽

4V Tse Ho Yin Thomas 第七名 香港專業教育學院

2018-03-07 - Inter-school Athletics Championship

 

Athletics Team Boys B Grade Champion HKSSF
Athletics Team Boys Overall 2nd Runner-up
2N Chan Chor Man Girls B Grade Shot Put 3rd Runner-up
1N Cheung Hing Man Girls C Grade 1500M 2nd Runner-up
2S Jade Hung Girls C Grade Discus Throw 3rd Runner-up
1S Leung Ashley Pui Ying Girls C Grade Long Jump 2nd Runner-up
5V Yang We Fei Boys A Grade Long Jump 2nd Runner-up
3V Cheung Kai Hang Boys A Grade Discus Throw Champion
4S Choy Tsz Kit Oscar Boys B Grade Long Jump Champion
4S Choy Tsz Kit Oscar Boys B Grade 100M Champion
4N Hui Cheuk Lun Boys B Grade 100M Hurdle Champion
4N Hui Cheuk Lun Boys B Grade Triple Jump 1st Runner-up
4M Lam Chi Wai Boys B Grade 100M Hurdle 3rd Runner-up
2M Lee Chun Po Boys B Grade High Jump 1st Runner-up
3J Ngip Tsz Fung Boys B Grade 1500M 3rd Runner-up
3M Wong Tsz Chai Boys B Grade 100M 1st Runner-up
3M Wong Tsz Chai Boys B Grade Long Jump 1st Runner-up
1N Chan Cheuk Hin Boys C Grade 200M 2nd Runner-up
2M Tsang Hong Lap Boys C Grade 100M Hurdle 2nd Runner-up
1N Chan Cheuk Hin Boys C Grade 4X100M 3rd Runner-up   
2M Tsang Hong Lap
1N Yuen Lok Hei
1N Wan Kai Tsun Felix
1N Cheung Hing Man Girls C Grade 4X100M 3rd Runner-up   
1M Cheng Yi Ching
1J Lam Hau Yan
1J Cai Chik Yu
4S Choy Tsz Kit Oscar Boys B Grade 4X100M Champion   
4N Hui Cheuk Lun
3M Wong Tsz Chai
4M Lam Chi Wai

2018-03-03 - 2018 Hong Kong Mathematics Olympiad

 

5V YANG WEN FEI Second-class Honour EdU HK

2018 - 70th Hong Kong Schools Music Festival

1S Chan Chong Ting 粵曲平喉獨唱 - 中學初級組亞軍 HKSMSA
1M Lam Tsz Shing 中阮獨奏-深造組冠軍
3N Pang Hei Yeung Violin Solo Grade 6 - 2nd runner up
2N Lee Chak Yan Issac Trumpet Solo Junior Class - 1st runner up
1J Shu Hoi Laam Alto Saxophone Solo Senior Class - 1st runner up

2018-02-25 - 華夏盃全國學數學奧林匹克邀請賽2018(華南賽區)晉級賽

 

1J 蔡植瑜 二等獎 香港數學奧林匹克協會
1N 陳以謙 三等獎
2J 蕭煒曜 二等獎
3J 蔡偉雄 二等獎
3S 黃文迪 二等獎

2018-02-24 HKFYG Standard Chartered Hong Kong English Public Speaking Contest

Best School Participation Award HKFYG

2018-02-03 - 第十七屆培正數學邀請賽(17th Pui Ching Invitational Mathematics Competition2018)

 

2M 張志臻 優異奬 培正中學
2M 林政言 優異奬
2N 程朗天 銅奬
4J 莊鈺儀 優異奬
5V 楊文飛 銀奬

2017-01-28 全港青年學藝大賽-演講

4J 梁學堯 優異獎 民政事務總署

2018-01-27 - 17-18年度香港青少年數學精英選拔賽

3J 葉卓滔 三等獎 保良局
3M 廖君澤 三等獎
3S 黃文迪 三等獎

2018-01-27 2017上游獎學金

5M 陳栢聰 扶貧委員會
5V 陳盈紫
5S 蔡子瑩
 

2018-01-20 全港中學「兩文三語」菁英大比拼(第十四屆)

5V Fung Ho Fung 優秀英文文章 香港教育工作者聯會
4N 張鎧蕎 優秀中文文章

2018-01-18 善言巧論:全港學生口語溝通大賽 (English Section)

Whole School Champion 香港教育大學: 理性溝通教育學會
6J Wong Shek Him Honorable Mention
5M Kong Man Chun Merit
5V Chau Cheuk Lam Merit
6J Wong Shek Him Merit
6J Yeung Lok Man Merit
6M Ching Ching Merit
6M Tai Pang Hung Merit
6M Yu Ka Ying Merit
6N Man Hiu Ching Merit
6V Cheung Coco Kit Yung Merit
6V Ho Sze Wai Merit
6V Wong Sung Yan Merit

2018-01-05 - 2017 Hong Kong Youth Piano Competition

4N Yue Lok Ting Youth B (Third Prize) Hong Kong Classical Music Promotion Centre

2018-01-03 2017 第三屆全港青少年進步獎

5N 陳廷展 全港青少年進步獎 杜葉錫恩教育基金

Oct-Dec - 69th Hong Kong Schools Speech Festival

5V Lam On Yu Oiliva S4-6 Original Poetry Composition First Place Hong Kong Schools Music and Speech Association
5S Leung Wai Lun S4-6 Original Poetry Composition First Place
5V Chan Ying Tsz S4-6 Original Poetry Composition Second Place
5J Leung Tsz Yin Stephanie S4-6 Original Poetry Composition Second Place
5N Wong Hei Tung Hillary S4-6 Original Poetry Composition Third Place
5M Wong King Chung S4-6 Original Poetry Composition Third Place
3J Tang Hui Chun S3 Solo Verse Speaking Third Place
4J Chan Sau Tsun S4 Solo Verse Speaking Third Place
6J Kung Cheuk Hei S6 Solo Verse Speaking Second Place
1S Kwok Ting Fai S1-2 Dramatic Duologue Third Place
1S Lam Yui Chit S1-2 Dramatic Duologue Third Place
4N Pun Tsz Yan S3-4 Dramatic Duologue Second Place
4S Wong Lok To S3-4 Dramatic Duologue Second Place
1J S1-2 Choral Speaking Second Place

2017-12-17 善言巧論:全港學生口語大賽中學文憑組

4M 梁芷瑩 文憑組備稿演講項目(粵語)(初賽) 表現特優(5*) 香港教育大學
文憑組備稿演講項目(粵語)(決賽) 表現特優(5*)
文憑組備稿演講項目(粵語)(決賽) 小組優異獎
4N 陳穎琳 文憑組即席演講項目(粵語)(初賽) 表現特優(5*)
文憑組即席演講項目(粵語)(決賽) 表現特優(5*)
文憑組即席演講項目(粵語)(決賽) 總冠軍
4J 羅芯誼 文憑組備稿演講項目(粵語)(初賽) 表現特優(5**)
文憑組備稿演講項目(粵語)(決賽) 表現特優(5*)
文憑組備稿演講項目(粵語)(決賽) 總冠軍
5V 周卓琳 文憑組小組討論 小組優異獎
6J 陳美君 文憑組小組討論 小組優異獎
6S 林巧怡 文憑組小組討論 小組優異獎
3V 陳芯瑜 初中組備稿演講項目(粵語)(決賽) 小組優異獎
優秀學校大獎優異獎


2017-12-16 西貢區公民教育演講比賽

 

4N 陳穎琳 優異獎 西貢區公民教育促進委員會
4N 張鎧蕎 優異獎

2017-12-15 My Australian Christmas Card Competition

3N 林博晞 精選作品 澳洲駐香港總領事館

2017-12-15 第六十九屆香港學校朗誦節

1N 李詠瑩 中學一、二年級二人朗誦 季軍 香港學校音樂及朗誦協會
1N 關心爾 中學一、二年級二人朗誦 季軍
1N 朱漢賢 中學一、二年級二人朗誦 亞軍
1N 李潤深 中學一、二年級二人朗誦 亞軍
5V 周卓琳 中學五、六年級詩詞獨誦(粵語) 季軍
5V 周卓琳 中學五、六年級詩詞獨誦(普通話) 季軍
6J 龔卓希 中學五、六年級詩詞獨誦(普通話) 亞軍
4J 莊嘉儀 中學五、六年級詩詞獨誦(普通話) 季軍

2017-12-09 順德聯誼總會胡兆熾中學第九屆SUPER24邀請賽

1M 陳樂熙 二等獎 順德聯誼總會胡兆熾中學
1M 鍾樂羲 三等獎
1M 佘鈞翔 二等獎
2M 張志臻 三等獎
2N 趙雙義 三等獎

2017-12-02 CityU Discovery and Innovation Debating Challenge

 

5J Chan Sheung Yu Champion SCMP & City University of Hong Kong
5V Lam On Yu
5M Wong King Chung

2017-11-25 CAP 2017即日解難比賽初中組

2N 程朗天 優異獎 香港電腦教育學會

2017-11-17 ~ 2017-11-20 2017/2018 學年澳、粵、港、閩學界埠際乒乓球比賽 (在澳門舉行)

男子中學組(團體)第一名 香港學界體育聯會

 

 


2017-10-20 Inter-school Swimming Championship (Div II)

6V Kwong Ka Hei Boys A Grade 50M Breaststroke Champion HKSSF
6V Kwong Ka Hei Boys A Grade 100M Breaststroke Champion
5J Lo Yat Long Boys A Grade 50M Backstroke 2nd Runner-up
5J Yip Ming Chun Boys A Grade 50M Butterfly 1st Runner-up
5J Yip Ming Chun Boys A Grade 200M Medley 1st Runner-up
4J Ho Chuek Hang Boys B Grade 50M Breaststroke Champion
4J Ho Chuek Hang Boys B Grade 100M Breaststroke 2nd Runner-up
2N Cheng Long Ching Boys C Grtade 50M Butterfly 1st Runner-up
2N Cheng Long Ching Boys C Grade 200M Freestyle 2nd Runner-up
2S Tang Philomon Neil Boys C Grade 50M Butterfly 3rd Runner-up
2S Tang Philomon Neil Boys C Grade 200M Medley 3rd Runner-up
6V Kwong Ka Hei Boys A Grade 4X50M Medley Relay Champion   
5J Lo Yat Long
5J Yip Ming Chun
5S Lau Chun Fung
Boys A Grade Overall 3rd Runner-up

2017-10-14 PLK Joint School Swimming Competition

6V Kwong Ka Hei Boys Senior 50M Breaststroke Champion PLK
6V Kwong Ka Hei Boys Senior 100M Breaststroke Champion
5J Yip Ming Chun Boys Senior 50M Butterfly 1st Runner-up
4J Ho Chuek Hang Boys Senior 50M Butterfly 2nd Runner-up
5V Lo Yat Long Boys Senior 50M Backstroke 3rd Runner-up
2S Tang Philomon Neil Boys Junior 50M Butterfly 1st Runner-up
2N Cheng Long Ching Boys Junior 50M Butterfly 3rd Runner-up
3S Wong Sze Lam Girls  Junior 50M Breaststroke 3rd Runner-up
4V Yu Tsz Ching Girls Senior 100M Breaststroke 2nd Runner-up
    Boys Senior 4X50M Freestyle Relay 2nd Runner-up
    Boys Senior Overall 2nd Runner-up
    Boys Overall 2nd Runner-up
    Overall (Boys + Grils) 3rd Runner-up

2017-10-14 All Hong Kong Schools Jing Ying Table Tennis Competition

3J Lee Wah Kit Boys Single 4th HKSSF

2017-10-11 Inter-school Swimming Championship (Div III)

4V Yu Tsz Ching Girls A Grade 100M Breaststroke 1st Runner-up HKSSF
3S Wong Sze Lam Girls A Grade 100M Breaststroke 3rd Runner-up HKSSF

2017-09-24 卓越學生領袖選舉

5V 陳映彤 卓越學員 政賢力量

Student Achievements by Subjects 2017-2018

 

Chinese

2018-05-19 - 中國中學生作文大賽

4J 姚采嵐 銅獎 香港中華文化促進中心

2018-05-15 星島第三十三屆全港校際辯論比賽

學校獎項 最佳辯題獎 《星島日報》、《英文虎報》及教育局

2017-03-24 - 第四屆中華傳統文化道教經籍典故朗誦比賽

集體朗誦-初中組亞軍

2017-01-28 - 全港青年學藝大賽-演講

4J 梁學堯 優異獎 民政事務總署

2017-12-17 - 善言巧論:全港學生口語大賽中學文憑組

4M 梁芷瑩 文憑組備稿演講項目(粵語)(初賽) 表現特優(5*) 香港教育大學
文憑組備稿演講項目(粵語)(決賽) 表現特優(5*)
文憑組備稿演講項目(粵語)(決賽) 小組優異獎
4N 陳穎琳 文憑組即席演講項目(粵語)(初賽) 表現特優(5*)
文憑組即席演講項目(粵語)(決賽) 表現特優(5*)
文憑組即席演講項目(粵語)(決賽) 總冠軍
4J 羅芯誼 文憑組備稿演講項目(粵語)(初賽) 表現特優(5**)
文憑組備稿演講項目(粵語)(決賽) 表現特優(5*)
文憑組備稿演講項目(粵語)(決賽) 總冠軍
5V 周卓琳 文憑組小組討論 小組優異獎
6J 陳美君 文憑組小組討論 小組優異獎
6S 林巧怡 文憑組小組討論 小組優異獎
3V 陳芯瑜 初中組備稿演講項目(粵語)(決賽) 小組優異獎
優秀學校大獎優異獎

2017-12-16 - 西貢區公民教育演講比賽

4N 陳穎琳 優異獎 西貢區公民教育促進委員會
4N 張鎧蕎 優異獎

2017-12-15 - 第六十九屆香港學校朗誦節

1N 李詠瑩 中學一、二年級二人朗誦 季軍 香港學校音樂及朗誦協會
1N 關心爾 中學一、二年級二人朗誦 季軍
1N 朱漢賢 中學一、二年級二人朗誦 亞軍
1N 李潤深 中學一、二年級二人朗誦 亞軍
5V 周卓琳 中學五、六年級詩詞獨誦(粵語) 季軍
5V 周卓琳 中學五、六年級詩詞獨誦(普通話) 季軍
6J 龔卓希 中學五、六年級詩詞獨誦(普通話) 亞軍
4J 莊嘉儀 中學五、六年級詩詞獨誦(普通話) 季軍

 

Dancing

2018-05-24 - The 46th Open Dance Contest

1J LAM YI CHING VENUS Silver KTCRPA
1J LEE SHAN SHAN
1M LEE CHEUK WING
1M LEE SO HANG
1M WONG LOK YEE
1M WONG YAN TUNG
1S MA SUM NING
1S TAM CHING SI JESSIE
1S TANG YI TUNG
1S WONG TSZ YAN JAMIL
1V CHAN CHEUK TUNG
1V LAM SZE WAI
1V TONG YI TING
1V WONG HAU YIN
1V ZHANG YUTONG
2J 黃阡蕙
2S Jade Hung
2S Mok Yan Fai
3M LAM YI CHING PHOENIX
4S Chung Yan Tung
4S Yung Tsz To
5J Ng Tsz Yan

 

English

2018-05-25 - Hong Kong Secondary Schools Debating Competition (Term 2)

4J Yuen Wai Yu 1st Runner-Up HKSSDC
4N Cheung Dyane Rani
4J Leung Hok Yiu
4J Yiu Choi Lam
4J Chong Yuk Yee
4J Law Sum Yi
3M Fung Fanny Champion
3V Chan Sum Yu
3S Mak Hei Nam
3N Wong Hau Nam Anisa
3J Tang Hui Chun

2018-05-15 - Hands on stage puppetry competition

4J Chan Sau Tsun First Prize & Puppet Design EDB
4J Law Sum Yi
4J Wong Cheuk Ying
4J Yuen Wai Yu
4N Chan Wing Lam
4N Cheung Dyane Rani

2018-05-10 - Hong Kong Primary and Secondary School English Writing Competition 2017-2018

2N Lee Chak Yan Issac Best Writer-Merit Asia Children Education Association
2V Wu Chun Him Most Creative Writer-Merit
2S Tsang Chin Long Most Creative Writer-Bronze
- School Prize Most Enthusiastic School Award - Bronze

2018-02-24 - HKFYG Standard Chartered Hong Kong English Public Speaking Contest

Best School Participation Award HKFYG

2018-01-20 - 全港中學「兩文三語」菁英大比拼(第十四屆)

5V Fung Ho Fung 優秀英文文章 香港教育工作者聯會
4N 張鎧蕎 優秀中文文章

2018-01-18 - 善言巧論:全港學生口語溝通大賽 (English Section)

Whole School Champion 香港教育大學: 理性溝通教育學會
6J Wong Shek Him Honorable Mention
5M Kong Man Chun Merit
5V Chau Cheuk Lam Merit
6J Wong Shek Him Merit
6J Yeung Lok Man Merit
6M Ching Ching Merit
6M Tai Pang Hung Merit
6M Yu Ka Ying Merit
6N Man Hiu Ching Merit
6V Cheung Coco Kit Yung Merit
6V Ho Sze Wai Merit
6V Wong Sung Yan Merit

Oct-Dec - 69th Hong Kong Schools Speech Festival

5V Lam On Yu Oiliva S4-6 Original Poetry Composition First Place Hong Kong Schools Music and Speech Association
5S Leung Wai Lun S4-6 Original Poetry Composition First Place
5V Chan Ying Tsz S4-6 Original Poetry Composition Second Place
5J Leung Tsz Yin Stephanie S4-6 Original Poetry Composition Second Place
5N Wong Hei Tung Hillary S4-6 Original Poetry Composition Third Place
5M Wong King Chung S4-6 Original Poetry Composition Third Place
3J Tang Hui Chun S3 Solo Verse Speaking Third Place
4J Chan Sau Tsun S4 Solo Verse Speaking Third Place
6J Kung Cheuk Hei S6 Solo Verse Speaking Second Place
1S Kwok Ting Fai S1-2 Dramatic Duologue Third Place
1S Lam Yui Chit S1-2 Dramatic Duologue Third Place
4N Pun Tsz Yan S3-4 Dramatic Duologue Second Place
4S Wong Lok To S3-4 Dramatic Duologue Second Place
1J S1-2 Choral Speaking Second Place

2017-12-02 - CityU Discovery and Innovation Debating Challenge

5J Chan Sheung Yu Champion SCMP & City University of Hong Kong
5V Lam On Yu
5M Wong King Chung

 

ICT

2018-08-02 - PolyU Camp

4J Cheng Chi Fung Wino PolyU Camp Augmented Reality and Product Design - Champion The Hong Kong Polytechnic University
5J Kwan Ho Kan PolyU Camp Interactive Augmented Readlity Toy - Champion
4J Lam Tin Long PolyU Camp Mini Remote Control Blimp - Champion
5M Lee Ho Yin PolyU Camp Interactive Augmented Readlity Toy - Champion
4V Leung Hoi Tai Hatton PolyU Camp 3D Printing Pneumatic Racer - Champion
4J Low Chun Hin Marshall PolyU Camp 3D Printing Pneumatic Racer - Champion
5M Wong Cheuk Wang PolyU Camp Interactive Augmented Readlity Toy - Champion
4J Wong Cheuk Ying PolyU Camp Augmented Reality and Product Design - Champion
4J Wong Si Wing PolyU Camp EMG-Driven Robotic Rubbish Picker - Champion
4N Chan Wing Lam PolyU Camp Augmented Reality and Product Design - Merit
4V Lam Chun Ho Nestor PolyU Camp EMG-Driven Robotic Rubbish Picker - Merit

2018-07-14 - 『電腦應用程式比賽2018』學生專題習作比賽

5M Chan Ka Hung Owen

亞軍

香港理工大學電子計算學系,香港電腦教育學會
5M Chan Sze Nok
5M Pang Chun Hei
5M Shih Yi Chun

2018-07-13 - 健康四格漫畫創作大賽

 

4V Hi Tsz Cheuk 良好表現奬 電影、報刊及物品管理辦事處

2018-07-07 - 思科網絡學院「第十四屆港澳青少年網路技能大賽 2018」

5M 李皓然 銅獎 AiTLE,「思科網絡學院(香港及澳門)」
5M 林振坤 銅獎
4J 鄭至鋒 銅獎
4J 劉子樂 銅獎

2018-04-14 - 校際IT精英挑戰賽2018

4J Cheng Ching Lam 優異獎 香港電腦教育學會
4J Cheng Chi Fung Wino
4J Lau Tsz Lok

2018-03-17 - 全港mBot機械人挑戰賽2018

4V Tse Ho Yin Thomas 嘉許獎 資訊科技教育聯盟
4M Chan Sze Nga 嘉許獎

2017-11-25 - CAP 2017即日解難比賽初中組

2N 程朗天 優異獎 香港電腦教育學會

 

Maths

2018-05-06 - 2018 AIMO Open晉級賽

2J 徐景瑄 金獎 香港數學奧林匹克協會

2018-04-29 & 2018-05-01 - Secondary School Mathematics and Science Competition 2018

5J CHAN PAK CHUNG SAM Credit in Mathematics Poly U
5J HO CHUNG HIN Credit in Mathematics
5J KWAN HO KAN Credit in Mathematics
5J LIM AI YING RENEE Credit in Mathematics
5M CHAN SZE NGA Credit in Mathematics
5M LAM CHUN KWAN Credit in Mathematics
5S LEE TING HIM Credit in Mathematics
5V CHAN YING TSZ Credit in Mathematics
5V CHENG CHEUK TUNG Credit in Mathematics
5V CHOI SIN YING Credit in Mathematics
5V YU MAN HIN Credit in Mathematics
5J CHENG TSZ NGO Distinction in Mathematics
5V LAM ON YU Distinction in Mathematics
5J CHAN HOK YIN High Distinction in Mathematics
5J FUNG TAI MAN High Distinction in Mathematics
5J YEUNG KAI YIN High Distinction in Mathematics
5M LEE HO YIN High Distinction in Mathematics
5M XIE YUBIN High Distinction in Mathematics
5S LAU KIN FUNG High Distinction in Mathematics
5V FUNG HO FUNG High Distinction in Mathematics
5V YANG WEN FEI High Distinction in Mathematics
5J CHAN SHEUNG YU Participation in Mathematics
5J LEUNG TSZ YIN STEPHANIE Participation in Mathematics
5M CHAN KA HUNG OWEN Participation in Mathematics
5M NG WANG KO Participation in Mathematics
5S CHAN MAN NOK Participation in Mathematics
5S CHEUNG PAK HIM Participation in Mathematics
5S CHUNG CHEUK YIN Participation in Mathematics
5S LO TAK YAN Proficiency in Mathematics
5V CHIK WING YAN Proficiency in Mathematics
5V LI PUI YUE Proficiency in Mathematics

2018-04-22 - 2018 兩岸菁英數學邀請賽初賽

1N 陳以謙 三等獎 香港數學奧林匹克協會

2018-04-15 - 華夏盃全國學數學奧林匹克邀請賽2018全國總決賽

1J 蔡植瑜 三等獎 香港數學奧林匹克協會

2018-03-17 - 2018 AIMO Open初賽

2J 徐景瑄 金獎 香港數學奧林匹克協會

2018-03-03 - 2018 Hong Kong Mathematics Olympiad

5V YANG WEN FEI Second-class Honour EdU HK

2018-02-25 - 華夏盃全國學數學奧林匹克邀請賽2018(華南賽區)晉級賽

1J 蔡植瑜 二等獎 香港數學奧林匹克協會
1N 陳以謙 三等獎
2J 蕭煒曜 二等獎
3J 蔡偉雄 二等獎
3S 黃文迪 二等獎

2018-02-03 - 第十七屆培正數學邀請賽(17th Pui Ching Invitational Mathematics Competition2018)

2M 張志臻 優異奬 培正中學
2M 林政言 優異奬
2N 程朗天 銅奬
4J 莊鈺儀 優異奬
5V 楊文飛 銀奬

2018-01-27 - 17-18年度香港青少年數學精英選拔賽

3J 葉卓滔 三等獎 保良局
3M 廖君澤 三等獎
3S 黃文迪 三等獎

2017-12-09 順德聯誼總會胡兆熾中學第九屆SUPER24邀請賽

1M 陳樂熙 二等獎 順德聯誼總會胡兆熾中學
1M 鍾樂羲 三等獎
1M 佘鈞翔 二等獎
2M 張志臻 三等獎
2N 趙雙義 三等獎

 

Music

2018-07-06 - School Orchestra

2018 Sydney International Music Festival bronze award World Projects South Pacific

2018-05-09 - School Orchestra (Secondary session)

School Orchestra Silver JSMA

2018-04-09 - String Orchestra (Secondary Session)

String Orchestra Silver JSMA

2018 - 70th Hong Kong Schools Music Festival

1S Chan Chong Ting 粵曲平喉獨唱 - 中學初級組亞軍 HKSMSA
1M Lam Tsz Shing 中阮獨奏-深造組冠軍
3N Pang Hei Yeung Violin Solo Grade 6 - 2nd runner up
2N Lee Chak Yan Issac Trumpet Solo Junior Class - 1st runner up
1J Shu Hoi Laam Alto Saxophone Solo Senior Class - 1st runner up

2018-01-05 - 2017 Hong Kong Youth Piano Competition

4N Yue Lok Ting Youth B (Third Prize) Hong Kong Classical Music Promotion Centre

 

PE

2018-05-17 - Inter-school Badminton Championship Division II

Girls Badminton Team Overall 4th HKSSF

2018-05-02 - Inter-school Table tennis Competition Division II Girl B grade

1N CHUI PUI YU HANNE Champion HKSSF
2N CHAN CHO MAN
3M JUAN YUN CHIAO
3J MA HEI YU

2018-05-02 - Inter-school Table tennis Competition Division II Overall girls

3V YAU WAI KA 4th HKSSF
5S NG PO TUNG
5S LEI PUI YING
1N KWAN SUM YI
1N LI SHAN SHAN
1N CHEUNG HING MAN
1N CHUI PUI YU HANNE
2N CHAN CHO MAN
3M JUAN YUN CHIAO
3J MA HEI YU

2018-03-24 - Inter-school Badminton Competition, Girls C Grade

2V Kong Hoi Ching 3rd Runner-up HKSSF
2J Yu Suet Yiu
1M Chan Ying Ching
1N Li Shan Shan
1V Lau Hui Tung

2018-03-15 - 第六屆室內賽艇邀請賽

4V Tse Ho Yin Thomas 第七名 香港專業教育學院

2018-03-07 - Inter-school Athletics Championship

Athletics Team Boys B Grade Champion HKSSF
Athletics Team Boys Overall 2nd Runner-up
2N Chan Chor Man Girls B Grade Shot Put 3rd Runner-up
1N Cheung Hing Man Girls C Grade 1500M 2nd Runner-up
2S Jade Hung Girls C Grade Discus Throw 3rd Runner-up
1S Leung Ashley Pui Ying Girls C Grade Long Jump 2nd Runner-up
5V Yang We Fei Boys A Grade Long Jump 2nd Runner-up
3V Cheung Kai Hang Boys A Grade Discus Throw Champion
4S Choy Tsz Kit Oscar Boys B Grade Long Jump Champion
4S Choy Tsz Kit Oscar Boys B Grade 100M Champion
4N Hui Cheuk Lun Boys B Grade 100M Hurdle Champion
4N Hui Cheuk Lun Boys B Grade Triple Jump 1st Runner-up
4M Lam Chi Wai Boys B Grade 100M Hurdle 3rd Runner-up
2M Lee Chun Po Boys B Grade High Jump 1st Runner-up
3J Ngip Tsz Fung Boys B Grade 1500M 3rd Runner-up
3M Wong Tsz Chai Boys B Grade 100M 1st Runner-up
3M Wong Tsz Chai Boys B Grade Long Jump 1st Runner-up
1N Chan Cheuk Hin Boys C Grade 200M 2nd Runner-up
2M Tsang Hong Lap Boys C Grade 100M Hurdle 2nd Runner-up
1N Chan Cheuk Hin Boys C Grade 4X100M 3rd Runner-up   
2M Tsang Hong Lap
1N Yuen Lok Hei
1N Wan Kai Tsun Felix
1N Cheung Hing Man Girls C Grade 4X100M 3rd Runner-up   
1M Cheng Yi Ching
1J Lam Hau Yan
1J Cai Chik Yu
4S Choy Tsz Kit Oscar Boys B Grade 4X100M Champion   
4N Hui Cheuk Lun
3M Wong Tsz Chai
4M Lam Chi Wai

2017-11-17 ~ 2017-11-20 - 2017/2018 學年澳、粵、港、閩學界埠際乒乓球比賽 (在澳門舉行)

男子中學組(團體)第一名 香港學界體育聯會

2017-10-20 - Inter-school Swimming Championship (Div II)

6V Kwong Ka Hei Boys A Grade 50M Breaststroke Champion HKSSF
6V Kwong Ka Hei Boys A Grade 100M Breaststroke Champion
5J Lo Yat Long Boys A Grade 50M Backstroke 2nd Runner-up
5J Yip Ming Chun Boys A Grade 50M Butterfly 1st Runner-up
5J Yip Ming Chun Boys A Grade 200M Medley 1st Runner-up
4J Ho Chuek Hang Boys B Grade 50M Breaststroke Champion
4J Ho Chuek Hang Boys B Grade 100M Breaststroke 2nd Runner-up
2N Cheng Long Ching Boys C Grtade 50M Butterfly 1st Runner-up
2N Cheng Long Ching Boys C Grade 200M Freestyle 2nd Runner-up
2S Tang Philomon Neil Boys C Grade 50M Butterfly 3rd Runner-up
2S Tang Philomon Neil Boys C Grade 200M Medley 3rd Runner-up
6V Kwong Ka Hei Boys A Grade 4X50M Medley Relay Champion   
5J Lo Yat Long
5J Yip Ming Chun
5S Lau Chun Fung
Boys A Grade Overall 3rd Runner-up

2017-10-14 - PLK Joint School Swimming Competition

6V Kwong Ka Hei Boys Senior 50M Breaststroke Champion PLK
6V Kwong Ka Hei Boys Senior 100M Breaststroke Champion
5J Yip Ming Chun Boys Senior 50M Butterfly 1st Runner-up
4J Ho Chuek Hang Boys Senior 50M Butterfly 2nd Runner-up
5V Lo Yat Long Boys Senior 50M Backstroke 3rd Runner-up
2S Tang Philomon Neil Boys Junior 50M Butterfly 1st Runner-up
2N Cheng Long Ching Boys Junior 50M Butterfly 3rd Runner-up
3S Wong Sze Lam Girls  Junior 50M Breaststroke 3rd Runner-up
4V Yu Tsz Ching Girls Senior 100M Breaststroke 2nd Runner-up
    Boys Senior 4X50M Freestyle Relay 2nd Runner-up
    Boys Senior Overall 2nd Runner-up
    Boys Overall 2nd Runner-up
    Overall (Boys + Grils) 3rd Runner-up

2017-10-14 - All Hong Kong Schools Jing Ying Table Tennis Competition

3J Lee Wah Kit Boys Single 4th HKSSF

2017-10-11 - Inter-school Swimming Championship (Div III)

4V Yu Tsz Ching Girls A Grade 100M Breaststroke 1st Runner-up HKSSF
3S Wong Sze Lam Girls A Grade 100M Breaststroke 3rd Runner-up HKSSF

Science

2018-05-13 Hong Kong Physics Olympiad 2018

4J CHAN SAU TSUN 3rd Honor The Hong Kong Academy for Gifted Education
4J CHENG CHING LAM 3rd Honor
4J CHONG YUK YEE 3rd Honor

2018-04-29 & 2018-05-01 Secondary School Mathematics and Science Competition 2018

5J LAU TSUN HANG Credit in Biology Poly U
5S CHEUNG PAK HIM Credit in Biology
5S LEE TING HIM Credit in Biology
5S WONG SZE CHING Credit in Biology
5V CHAN YING TSZ Credit in Biology
5V LEE PO YIU Credit in Biology
5J CHENG TSZ NGO Credit in Chemistry
5J CHEUNG WAI TING Credit in Chemistry
5J FUNG TAI MAN Credit in Chemistry
5V NG WUN YUNG Credit in Chemistry
5S LO TAK YAN Credit in Physics
5V CHIK WING YAN Credit in Physics
5V CHOI SIN YING Distinction in Biology
5V FUNG HO FUNG Distinction in Biology
5V LAM ON YU Distinction in Biology
5V LI PUI YUE Distinction in Biology
5J HO CHUNG HIN Distinction in Chemistry
5J KWAN HO KAN Distinction in Chemistry
5V CHOI SIN YING Distinction in Chemistry
5V YANG WEN FEI Distinction in Chemistry
5J CHAN MING YIN Distinction in Physics
5J CHENG TSZ NGO Distinction in Physics
5J FUNG TAI MAN Distinction in Physics
5J HO CHUNG HIN Distinction in Physics
5M CHAN SZE NOK Distinction in Physics
5M CHUI MING YIN Distinction in Physics
5V CHOI SIN YING Distinction in Physics
5V NG WUN YUNG Distinction in Physics
5V YANG WEN FEI High Distinction in Biology
5J CHAN HOK YIN High Distinction in Chemistry
5J YEUNG KAI YIN High Distinction in Chemistry
5V FUNG HO FUNG High Distinction in Chemistry
5J CHAN HOK YIN High Distinction in Physics
5J CHAN SHEUNG YU High Distinction in Physics
5J CHEUNG WAI TING High Distinction in Physics
5J KWAN HO KAN High Distinction in Physics
5J YEUNG KAI YIN High Distinction in Physics
5M LEE HO YIN High Distinction in Physics
5M XIE YUBIN High Distinction in Physics
5V FUNG HO FUNG High Distinction in Physics
5V YANG WEN FEI Medal in Physics
5J LEUNG TSZ YIN STEPHANIE Participation in Biology
5J LIM AI YING RENEE Participation in Biology
5V FOK TSZ HIN LESTER Participation in Biology
5V LO YAT LONG Participation in Biology
5V WONG SUI SHAN Participation in Biology
5J CHAN MING YIN Participation in Chemistry
5V CHIK WING YAN Participation in Chemistry
5J YIP MING CHUN Participation in Physics
5V CHAN YING TUNG Proficiency in Biology
5V CHENG CHEUK TUNG Proficiency in Biology
5V CHIK WING YAN Proficiency in Biology
5V NG WUN YUNG Proficiency in Biology
5V YU MAN HIN Proficiency in Biology
5V LI PUI YUE Proficiency in Chemistry
5M LAM CHUN KWAN Proficiency in Physics

Visual Arts

2018-07-13 - 健康四格漫畫創作大賽

 

4V Hi Tsz Cheuk 良好表現奬 電影、報刊及物品管理辦事處

2018-03-20 - 香港花卉展覽賽馬會學童繪畫比賽

2J XU JING XUAN 初中組亞軍 康樂及文化事務署
2V CHAN YEUK YIN 初中組優異獎
3N Lam Pok Hay 初中組嘉許獎

2017-12-15 - My Australian Christmas Card Competition

3N 林博晞 精選作品 澳洲駐香港總領事館

 

Other

2018-07-07 - 第十七屆西貢區傑出學生選舉

3M 廖君澤 初中組嘉許狀 西貢文化中心
3V 陳芯瑜 初中組嘉許狀
3N 黃巧楠 初中組嘉許狀
5S 吳寶潼 初中組嘉許狀

2018-07-04 - 太平人壽盃第二屆全港校際棋盤遊戲大賽

1V Tsang Hing Bon Marco 2nd Runner Up GamePlan

27/1/2018 - 2017 上游獎學金

5M 陳栢聰 扶貧委員會
5V 陳盈紫
5S 蔡子瑩

3/1/2018 - 2017 第三屆全港青少年進步獎

5N 陳廷展 全港青少年進步獎 杜葉錫恩教育基金

24/9/2017 - 卓越學生領袖選舉

5V 陳映彤 卓越學員 政賢力量

 

Last Updated on Tuesday, 16 October 2018 14:41