Friday 20 Sep 2019
YOU ARE HERE: Home 2018-2019
Student Achievements 2018-2019 Print E-mail

Recent Achievements 2018-2019

2019-07-14 - The 32nd HKSAR Outstanding Students Selection

 

 

 

5N Chan Wing Lam Top Ten Outstanding Students Award

JCI Yuen Long,

HKSAR Outstanding Students' Union

2019-07-06 - Computer App Programming (CAP) 2019 Competition

 

3S 程朗天 即日解難决賽 (初中組) 優異獎 香港理工大學電子計算學系, 香港電腦教育學會

2019-07-06 - 思科網絡學院「第十五屆港澳青少年網路技能大賽 2019」

5J
鄭至鋒
金獎
AiTLE + Cisco
5J
鄭靖霖
金獎
4M
陳衍揚
金獎
5J
劉子樂
銀獎
5J
羅駿軒
銅獎

2019-07-04 - 第十八屆西貢區傑出學生選舉

4V 廖君澤 十大傑出學生優勝盃 西貢文化中心
2J 蔡植瑜 嘉許狀
5J 姚采嵐 嘉許狀

2019-06-01 - Asian English Usage Contest

 

1V LI CHUN HANG CARSON Gold Award (Heat Event) English Association of Asia
2V HYYPIA WONG PAK HAY Gold Award (Heat Event)
2N TSANG HING BON MARCO Silver Award (Heat Event)
1J CHUNG NGO TIN JERRY Silver Award (Heat Event)
1S YIM MAN POK Silver Award (Heat Event)
2M YU TSZ YING Silver Award (Heat Event)
2S TSANG HIN POK Silver Award (Heat Event)
1N CHAN CHO WANG Bronze Award (Heat Event)
1S LUI YIK HEI Bronze Award (Heat Event)
2J KEUNG CHEUK HEI Bronze Award (Heat Event)
1J LEE CHUN SING Bronze Award (Heat Event)
2M LI CHI KIN, JASPER Bronze Award (Heat Event)
1V HUNG SUI YAN, SUAN Bronze Award (Heat Event)
2N CHEUNG HING MAN Bronze Award (Heat Event)
2S TAM TIK LONG Bronze Award (Heat Event)
2S FUNG PAK LEUNG Bronze Award (Heat Event)
2S BOON HO FUNG Bronze Award (Heat Event)
2J LO KING HIN JEFFREY Bronze Award (Heat Event)
  Whole School S1-S2 Champion (Heat Event)
1V LI CHUN HANG CARSON Gold Award (Final Event)
2S BOON HO FUNG Silver Award (Final Event)
1N CHAN CHO WANG Bronze Award (Final Event)
2N CHEUNG HING MAN Bronze Award (Final Event)
2V HYYPIA WONG PAK HAY Bronze Award (Final Event)
2N TSANG HING BON MARCO Bronze Award (Final Event)
2J LO KING HIN JEFFREY Bronze Award (Final Event)
2M LI CHI KIN, JASPER Bronze Award (Final Event)
2M YU TSZ YING Bronze Award (Final Event)
2J KEUNG CHEUK HEI Bronze Award (Final Event)

2019-05-25 - 傑出中學生領袖選舉

 

 

5N Chan Wing Lam  傑出中學生領袖 (Top 10) 學友社

2019-05-23 - 第47屆全港公開舞蹈比賽

1J Yiu Pui Yu Zoe 銅獎 觀塘區文娛康樂促進會
1J Lee Lok Ching
1V Tse Cheuk Ka
1V Wong Yeuk Ching
1M Leung Yan Tung Ivana
1M Wong Pui Yau
1S Leung Hon Yi
1S Tso Hiu Ching
1N Kwok Sze Chai
1N Man Nok Yan
2V Chan Cheuk Tung
2M Lam Yi Ching Venus
2M Lui Man Man
2M Tong Candace Yi Ting
2M Wong Lok Yee
2S Tam Ching Si Jessie
2N Lam Sze Wai
2N Lee Shan Shan
2N Ma Sum Ning

2019-05-14 - 2018 AIMO Open晉級賽

 

5J 莊鈺儀 金獎 香港數學奧林匹克協會
2M 陳以謙 銀奬
5J 林天朗 銀奬
1J 李俊昇 銅奬
1V 李焌鏗 銅奬

2019-05-14 -  'Hands on Stage' Puppetry Competition

 

1S Yim Man Pok Merit EDB
1M Chan Yuen Nam Yannes
1N Man Nok Yan
1N Lee Hau Kwan
1S Hui Wing Sum Jasmine
1J SUNG YAN LONG
1V Li Chun Hang Carson
1M NGAN SZE LONG ALDO
1M WONG PUI YAU
1S Siu Ching Yu

12/05/2019 - 華夏盃全國學數學奧林匹克邀請賽2019(香港賽區)總決賽

3J 周勇君 二等獎 香港數學奧林匹克協會
1J 黃鉑濠 三等獎
1N 郭立言 三等獎
1V 李焌鏗 三等獎
3N 徐景瑄 三等獎

2019-05-05 - Hong Kong Physics Olympiad 2019

4V LIU KWAN CHAK JAKE Honourable Mention The Hong Kong Academy for Gifted Education

2019-05-04 - 第十八屆培正數學邀請賽(18th Pui Ching Invitational Mathematics Competition2019)

1V 李焌鏗 優異奬 培正
2N 佘鈞翔 優異奬
3M 張志臻 優異奬
3S 程朗天 優異奬
3S 林政言 優異奬

2019-04-30 - JSMA School Strings Ensemble Competition

1N Tsoi Sai Hei Gold Medal JSMA
2J Chan Sum Yu
2M Yeung Pak Yiu Samuel
3J Cheng Pak Chun
3M Chan Cheuk Sze
3N Hung Jade
3N Ho Yan Lam
4J Chan Chap Fung Wind
4J Choi Shing Chun
4J Cheung Man Hei Kay
4J Suen Chun Hei Jeffrey
4M Pang Hei Yeung
4M Leung Wai Chiu
4M Yip Cheuk To
4N Yuen Wan Sum
4V Liu Kwan Chak Jake
4V Lau Yan Yu
4V Li Tsz Yan
5V Cheng Ping Chun

2019-04-28 - 2019HKMGO香港數學遊戲公開賽

2S 吳焯君 一枝獨秀獎 (Numberlink 數連) 香港數學奧林匹克協會
3V 梁穎妍 一枝獨秀獎 (Sentinels 瞭望塔)
2S 吳焯君 金獎
3S 梁卓盈 金獎
3V 梁穎妍 金獎
1V 李焌鏗 銀奬
1V 羅樹賢 銀奬
1N 陳君朗 銅奬
2S 譚迪朗 銅奬
3J 胡卓言 銅奬
3J 盧民希 銅奬

2019-04-19 - Inter-school Table-tennis Competition

6S Np Po Tung Girls A Grade Champion HKSSF
5V Yu Tsz Ching Larissa Girls A Grade Champion
4V Juan Yun Chiao Girls A Grade Champion
6S Lei Pui Ying Girls A Grade Champion
2J Chui Pui Yu Hanne Girls A Grade Champion
1M Ng Yat Tung Girls B Grade 3rd Runner-up
3N Chan Chor Man Girls B Grade 3rd Runner-up
4M Yau Wai Ka Girls B Grade 3rd Runner-up
 Girls Table Tennis Team Overall Champion

2019-04-12 - JSMA School Strings Ensemble Competition

2M Yeung Pak Yiu Samuel Gold Medal JSMA
3M Chan Cheuk Sze
3N Hung Jade
4J Pang Hei Yeung
4J Chan Chap Fung Wind
4M Leung Wai Chiu
4M Liu Kwan Chak Jake
4M Cheung Man Hei Kay
4V Yip Cheuk To

2019-04-11 - JSMA School Orchestra Competition

School Orchestra Gold Medal JSMA

2019-03-31 - Math Conceptition 2019

2M Ng Wai Kwan Silver Award Mathconcept Education
2M Wan Kai Tsun Felix Silver Award
1J Man Ka Yiu Bronze Award
1J Wong Pak Ho Bronze Award
1N Woo Chung Him Bronze Award
2M Ho Shing Tsun Bronze Award
3J Wun Ally Lok Yin Bronze Award
3V Lam Jacky Bronze Award

2019-03-23 - 2019 AIMO Open初賽

1N 郭立言 金獎 香港數學奧林匹克協會
1V 李焌鏗 金獎
3M 張志臻 金獎
3N 徐景瑄 金獎
3S 程朗天 金獎
4M 黃文迪 金獎
5J 莊鈺儀 金獎
2M 陳以謙 銀奬
2V 王思傑 銀奬
2V 陳焯晞 銀奬
5J 林天朗 銀奬
1J 李俊昇 銅奬
1M 李柏堯 銅奬
1S 鍾嘉晉 銅奬
2V 余梓樂 銅奬

2019-03-23 香港花卉展覽學童繪畫比賽

3N 徐景瑄 初中組嘉許獎 康文署
4M 林博晞 高中組優異獎
5S 勞泳其 高中組嘉許獎

2019-03-17 - Inter-school Badminton Competition

Girls C Grade 3rd Runner-up HKSSF

2019 - School Orchestra

1J Chan Kai Chung 1st runner up in Suona Solo Junior Class HKSMSA
2J  Shu Hoi Laam Alto Saxophone Solo (Senior) 2nd Place

2019-03-09 - 西貢好聲音2018-2019

 

4V 張鏵杰 網絡最受歡迎 「我至Like 好聲音」獎 西貢民政事務處
4V 廖君澤

2019-03-02 - The Student Health Captain Award Scheme

4N Szeto Wing Tung Certificatre of Commendation Faculty of Medicine, CUHK
4J Choi Shing Chun Certificatre of Commendation
4V Lam Tsz Fung Certificatre of Commendation
4V Liu Kwan Chak Jake Certificatre of Commendation

2019-02-23 - 第十屆香港中學數學創意解難比賽

1V 羅樹賢 金獎 EDB
1V 李焌鏗 金獎
2J 陳樂熙 金獎
2N 佘鈞翔 金獎

2019-02-23 - The HKFYG English Public Speaking Contest 2019

 

4V Liu Kwan Chak Jake Dsitrict Semi-Finalist HKFYG
4V Lun Ho Him Dsitrict Semi-Finalist
4V Ma Ho Ching Dsitrict Semi-Finalist
4M Hui Jun Dsitrict Semi-Finalist
1J Sung Yan Long Vica Dsitrict Semi-Finalist
1S Yim Man Pok Manfred Dsitrict Semi-Finalist
 
 
Most Active School Award

2019-02-16 - 2019 Hong Kong Mathematics Olympiad

4V Liu Kwan Chak Jake Third-class Honour EDB

2019-01-30 - Inter-school Athletics Competition

 

5V Lee Man Ting Matilda Girls A Grade 800M 1st Runner-up HKSSF
3N Chan Cho Man Girls B Grade Shot Put 1st Runner-up
1N Chan Yau Lam Girls C Grade High Jump 1st Runner-up
6J Chan Pak Chung Sam Boys A Grade Triple Jump 2nd Runner-up
3N Cheung Kai Hang Boys A Grade Discus Throw 1st Runner-up
5S Choy Tsz Kit Oscar Boys A Grade 100M 1st Runner-up
4M Wong Tsz Chai Boys A Grade Long Jump Champion
2N Tsang Hon Lap Boys B Grade 100M Hurdle 3rd Runner-up
1V Chan Cheuk Hin Boys C Grade 100M Champion
1V Chan Cheuk Hin Boys C Grade 200M Champion
2N Yuen Lok Hei Dan Boys C Grade Long Jump Champion
5S Ng Po Yu Girls A Grade 4X400M Relay 1st Runner-up
2N Cheung Hin Man Girls A Grade 4X400M Relay 1st Runner-up
5V Lee Man Ting Matilda Girls A Grade 4X400M Relay 1st Runner-up
5V Yu Tsz Ching Larissa Girls A Grade 4X400M Relay 1st Runner-up
1N Chan Yau Lam Girls C Grade 4X100M 2nd Runner-up
1M Hui Lok Yee Girls C Grade 4X100M 2nd Runner-up
1J Lee Lok Ching Girls C Grade 4X100M 2nd Runner-up
2S Tam Ching Si Jessie Girls C Grade 4X100M 2nd Runner-up
5N Hui Cheuk Lun Boys A Grade 4X100M Relay Champion
5S Choy Tsz Kit Oscar Boys A Grade 4X100M Relay Champion
6J Chan Pak Chung Sam Boys A Grade 4X100M Relay Champion
6J Cheung Wai Ting Boys A Grade 4X100M Relay Champion
1V Chan Cheuk Hin Boys C Grade 4X100M Relay Champion
2N Yuen Lok Hei Dan Boys C Grade 4X100M Relay Champion
2V Wong Si Kit Boys C Grade 4X100M Relay Champion
1N Chu Darren Boys C Grade 4X100M Relay Champion
1N Chan Lok Hin Boys C Grade 4X400M Relay Champion
2N Wong Po Ting Boys C Grade 4X400M Relay Champion
2S Ho Hoi Him Boys C Grade 4X400M Relay Champion
1N Heung Hoi Tsun Boys C Grade 4X400M Relay Champion
  Boys C Grade Boys C Grade Overall 1st Runner-up
  Boys A Grade Boys A Grade Overall Champion
  Boys Team Boys Overall 1st Runner-up

2019-01-28 - 減鹽減糖至有「營」文件夾設計比賽

4S 倫灝謙 優異獎 食物環境衞生署

2019-01-26 - 18-19年度香港青少年數學精英選拔賽

3M 蕭煒曜 三等獎 保良局
3S 趙雙義 三等獎

2019-01-24 - 華夏盃全國學數學奧林匹克邀請賽2019(香港賽區)晉級賽

3J 周勇君 特等獎 香港數學奧林匹克協會
1S 鍾嘉晉 二等獎
1V 李焌鏗 二等獎
2J 蔡植瑜 二等獎
3N 徐景瑄 二等獎
1J 李俊昇 三等獎
1J 黃鉑濠 三等獎
1N 郭立言 三等獎
2M 陳以謙 三等獎
3M 蕭煒曜 三等獎

2019-01-05 - 華夏盃全國學數學奧林匹克邀請賽2019(香港賽區)初賽

1V 李焌鏗 一等獎 香港數學奧林匹克協會
3M 蕭煒曜 一等獎
3N 徐景瑄 一等獎
1J 黃鉑濠 二等獎
1M 李柏堯 二等獎
1N 胡頌謙 二等獎
1N 郭立言 二等獎
1N 陳君朗 二等獎
1S 鍾嘉晉 二等獎
1V 張子翹 二等獎
2J 蔡植瑜 二等獎
2M 陳以謙 二等獎
2V 余梓樂 二等獎
3J 周勇君 二等獎
3M 張志臻 二等獎
1J 李俊昇 三等獎
2N 佘鈞翔 三等獎
2V 王思傑 三等獎
2V 陳焯晞 三等獎
3S 程朗天 三等獎

Oct 2018 - Jan 2019 - 全港中學校際曲棍球 (男子組) 比賽

1M LEE PAK YIU Champion HKSSF
1M Yam Yat Yin
1N Wong Shun Yiu
1N Woo Chung Him
1V Chui Cheuk Nam
1V Hai Chung Yin
1V Law Shi Yin
1V Yeung Tsz To
1J TSANG HO LONG
2V Kwok Ting Fai
2S Chu Pak Hei
2S Tsang Hin Pok
5V Chan Yuet
5V Lee Tze Tsun
6J Chan Sheung Yu
6J Ho Chung Hin
6M Chan Chun Ho
6M Chiu Chak Wang
6S Lo Tak Yan
6M Lee Ho Yin
6M Wong Cheuk Wang

Nov-Dec 2018 - 70th Hong Kong Schools Speech Festival (English)

 

1N Kwok Sze Chai Dramatic Duologue - First Place HKSMSA
1S Siu Ching Yu Dramatic Duologue - First Place
4V Law Fong Wai Public Speaking Solo - First Place
4V Lun Ho Him Public Speaking Solo - Third Place
4V Liu Kwan Chak Jake Public Speaking Solo - Third Place
5N Cheung Dyane Rani Dramatic Duologue - Third Place
5J Yuen Wai Yu Dramatic Duologue - Third Place

2018-12-28 - HKICPA/HKABE BAFS Mock Examination

 

6S Lau Kin Fung Top 10 in Accounting Module of HKICPA/HKABE BAFS Mock Examination Hong Kong Institute of Certified Public Accountants and Hong Kong Association for Business Education Limited

2018-12-22 - 西貢區公民教育演講比賽

5J 王卓瑩 優異獎 西貢區公民教育促進委員會

2018-12-16 - 第十三屆「善言巧論:全港學生口語溝通大賽」

2N 李素行 小組優異獎 RCES and Education University
4V 廖君澤 小組優異獎
4V 黃念婷 小組優異獎、文憑組即席演講(粵語)總亞軍
5J 鄧樾曈 小組優異獎
5M 關尚禮 小組優異獎
5M 梁芷瑩 小組優異獎、文憑組備稿演講(粵語)總冠軍
6J 陳尚儒 小組優異獎
6M 謝宇彬 小組優異獎、卓越論手獎
6N 黃希彤 小組優異獎
6S 劉建鋒 小組優異獎
6S 吳寶潼 小組優異獎
6V 周卓琳 小組優異獎、卓越論手獎
6V 陳盈紫 小組優異獎

2018-12-16 - The Thirteenth Speaking Contest for Hong Kong Students

 

 

4J Fung Fanny Merit RCES and Education University
4M Chan Hin Yeung Merit
4M Li Tsz Hei Alvin Merit
5J Law Sum Yi Merit
5N Cheung Dyane Rani Merit
5N Wong Suet Ming Jasmine Merit
6J Chan Sheung Yu Merit
6M Pang Chun Hei Merit
6V Chau Cheuk Lam Merit
6V Choi Sin Ying Merit
6V Lam On Yu Merit
6V Yang Wenfei Merit
6V Chan Ying Tsz Merit
Outstanding School Award Champion

2018-12-05 - Hong Kong Olympiad in Informatics

5J Cheng Ching Lam Bronze Medal of Junior Group Education Bureau, CUHK, HKACE

2018-12-01 - CityU Hong Kong Secondary Schools Debating Competition

 

5J Yiu Choi Lam Champion City University of Hong Kong
4V Liu Kwan Chak Jake Champion
4V Mak Hei Nam Champion

2018-12-01 - 全港中學「兩文三語」菁英大比拼(第十五屆)

3M 葛彥嵐 複賽入圍獎 香港教育工作者聯會
3N 徐景瑄 英文初級組優秀文章獎

2018-12-01 - Inter-school Badminton Competition (DivII)

 

Girls Badminton Team Girls A Grade 3rd Runner-up HKSSF

2018-11-14 - Cross Country Race

 

2N Chan Sum Kiu 6th in Cross Country Race HKSSF
5V Lee Man Ting 8th in Cross Country Race

2018-10-18 - Inter-school Swimming Championship

5J Ho Cheuk Hang Boys A Grade 100M Breaststroke 2nd Runner-up HKSSF
6V Lo Yat Long Boys A Grade 100M Backstroke 3rd Runner-up
6J Yip Ming Chun Boys A Grade 50M Butterfly Champion
6J Yip Ming Chun Boys A Gradre 50M Freestyle 1st Runner-up
4N Yu Chin Hang Boys A Grade 200M Freestyle 1st Runner-up
3M Cheng Long Ching Boys B Grade 200M Medley 3rd Runner-up
3S Tang Philomon Neil Boys B Grade 50M Butterfly 1st Runner-up
2N Pang Chi Lok Boys C Grade 50M Freestyle 1st Runner-up
1S Yu Chin Fei Jeffrey Boys C Grade 200M Breaststroke 3rd Runner-up
5J Ho Cheuk Hang Boys A Grade 4X50M Medley Champion   
6V Lo Yat Long
6J Yip Ming Chun
4N Yu Chin Hang
1S Yu Chin Fei Jeffrey Boys C Grade 4X50M Medley 3rd Runner-up   
2N Pang Chi Lok
2M Ng Wai Kwan
2V Tong Ching Ho
Boys A Grade 1st Runner-up

2018-10-06 - PLK Joint School Swimming Competition

2S Wong Nok Ching Girls Junior 50 Butterfly 1st Runner-up PLK
5V Yu Tsz Ching Larrisa Girls Senior 100M Breaststroke 3rd Runner-up
3S Tang Philomon Neil Boys Junior 50M Butterfly Champion
1S Yu Chin Fei Jeffrey Boys Junior 50M Butterfly 2nd Runner-up
1S Yu Chin Fei Jeffrey Boys Junior 50M Breaststroke 3rd Runner-up
2N Pang Chi Lok Boys Junior 50M Freestyle 3rd Runner-up
3M Cheng Long Ching Boys Junior 100M Freestyle 3rd Runner-up
6J Yip Ming Chun Boys Senior 50M Butterfly 1st Runner-up
6J Yip Ming Chun Boys Senior 50M Freestyle 2nd Runner-up
5J Ho Cheuk Hang Boys Senior 50M Breaststroke 2nd Runner-up
5J Ho Cheuk Hang Boys Senior 100M Breaststroke 1st Runner-up
6V Lo Yat Long Boys Senior 50M Backstroke 2nd Runner-up
4N Yu Chin Hang Boys Senior 100M Freestyle 3rd Runner-up
6J Yip Ming Chun Boys Senior 4X50M Relay 2nd Runner-up   
6V Lo Yat Long
5J Ho Cheuk Hang
4N Yu Chin Hang
3S Tang Philomon Neil Boys Junior 4X50M Relay 1st Runner-up   
2N Pang Chi Lok
1S Yu Chin Fei Jeffrey
3M Cheng Long Ching
Boys Senior 2nd Runner-up
Boys Junior 2nd Runner-up
Girls Senior 3rd Runner-up
Boys Overall 1st Runner-up
Girls Overall 2nd Runner-up
Overall 2nd Runner-up


2018-10-05 - Inter-school Swimming Championship

2S Wong Nok Ching Girls C Grade 50M Butterfly 1st Runner-up HKSSF
5V Yu Tsz Ching Larrisa Girls A Grade 100M Breaststroke 1st Runner-up
4S Wong Sze Lam Girls B Grade 100M Breaststroke 1st Runner-up
4S Wong Sze Lam Girls B Grade 50M Breaststroke 2nd Runner-up

Student Achievements by Subjects 2018-2019

 

Chinese

2018-12-22 西貢區公民教育演講比賽

5J 王卓瑩 優異獎 西貢區公民教育促進委員會

2018-12-16 第十三屆「善言巧論:全港學生口語溝通大賽」

2N 李素行 小組優異獎 RCES and Education University
4V 廖君澤 小組優異獎
4V 黃念婷 小組優異獎、文憑組即席演講(粵語)總亞軍
5J 鄧樾曈 小組優異獎
5M 關尚禮 小組優異獎
5M 梁芷瑩 小組優異獎、文憑組備稿演講(粵語)總冠軍
6J 陳尚儒 小組優異獎
6M 謝宇彬 小組優異獎、卓越論手獎
6N 黃希彤 小組優異獎
6S 劉建鋒 小組優異獎
6S 吳寶潼 小組優異獎
6V 周卓琳 小組優異獎、卓越論手獎
6V 陳盈紫 小組優異獎

 

Dance

2019-05-23 - 第47屆全港公開舞蹈比賽

1J Yiu Pui Yu Zoe 銅獎 觀塘區文娛康樂促進會
1J Lee Lok Ching
1V Tse Cheuk Ka
1V Wong Yeuk Ching
1M Leung Yan Tung Ivana
1M Wong Pui Yau
1S Leung Hon Yi
1S Tso Hiu Ching
1N Kwok Sze Chai
1N Man Nok Yan
2V Chan Cheuk Tung
2M Lam Yi Ching Venus
2M Lui Man Man
2M Tong Candace Yi Ting
2M Wong Lok Yee
2S Tam Ching Si Jessie
2N Lam Sze Wai
2N Lee Shan Shan
2N Ma Sum Ning

 

English

2019-06-01 - Asian English Usage Contest

1V LI CHUN HANG CARSON Gold Award (Heat Event) English Association of Asia
2V HYYPIA WONG PAK HAY Gold Award (Heat Event)
2N TSANG HING BON MARCO Silver Award (Heat Event)
1J CHUNG NGO TIN JERRY Silver Award (Heat Event)
1S YIM MAN POK Silver Award (Heat Event)
2M YU TSZ YING Silver Award (Heat Event)
2S TSANG HIN POK Silver Award (Heat Event)
1N CHAN CHO WANG Bronze Award (Heat Event)
1S LUI YIK HEI Bronze Award (Heat Event)
2J KEUNG CHEUK HEI Bronze Award (Heat Event)
1J LEE CHUN SING Bronze Award (Heat Event)
2M LI CHI KIN, JASPER Bronze Award (Heat Event)
1V HUNG SUI YAN, SUAN Bronze Award (Heat Event)
2N CHEUNG HING MAN Bronze Award (Heat Event)
2S TAM TIK LONG Bronze Award (Heat Event)
2S FUNG PAK LEUNG Bronze Award (Heat Event)
2S BOON HO FUNG Bronze Award (Heat Event)
2J LO KING HIN JEFFREY Bronze Award (Heat Event)
  Whole School S1-S2 Champion (Heat Event)
1V LI CHUN HANG CARSON Gold Award (Final Event)
2S BOON HO FUNG Silver Award (Final Event)
1N CHAN CHO WANG Bronze Award (Final Event)
2N CHEUNG HING MAN Bronze Award (Final Event)
2V HYYPIA WONG PAK HAY Bronze Award (Final Event)
2N TSANG HING BON MARCO Bronze Award (Final Event)
2J LO KING HIN JEFFREY Bronze Award (Final Event)
2M LI CHI KIN, JASPER Bronze Award (Final Event)
2M YU TSZ YING Bronze Award (Final Event)
2J KEUNG CHEUK HEI Bronze Award (Final Event)

2019-05-14 -  'Hands on Stage' Puppetry Competition

1S Yim Man Pok Merit EDB
1M Chan Yuen Nam Yannes
1N Man Nok Yan
1N Lee Hau Kwan
1S Hui Wing Sum Jasmine
1J SUNG YAN LONG
1V Li Chun Hang Carson
1M NGAN SZE LONG ALDO
1M WONG PUI YAU
1S Siu Ching Yu

2019-02-23 - The HKFYG English Public Speaking Contest 2019

4V Liu Kwan Chak Jake Dsitrict Semi-Finalist HKFYG
4V Lun Ho Him Dsitrict Semi-Finalist
4V Ma Ho Ching Dsitrict Semi-Finalist
4M Hui Jun Dsitrict Semi-Finalist
1J Sung Yan Long Vica Dsitrict Semi-Finalist
1S Yim Man Pok Manfred Dsitrict Semi-Finalist
 
 
Most Active School Award

Nov-Dec 2018 - 70th Hong Kong Schools Speech Festival (English)

1N Kwok Sze Chai Dramatic Duologue - First Place HKSMSA
1S Siu Ching Yu Dramatic Duologue - First Place
4V Law Fong Wai Public Speaking Solo - First Place
4V Lun Ho Him Public Speaking Solo - Third Place
4V Liu Kwan Chak Jake Public Speaking Solo - Third Place
5N Cheung Dyane Rani Dramatic Duologue - Third Place
5J Yuen Wai Yu Dramatic Duologue - Third Place

2018-12-16 - The Thirteenth Speaking Contest for Hong Kong Students

4J Fung Fanny Merit RCES and Education University
4M Chan Hin Yeung Merit
4M Li Tsz Hei Alvin Merit
5J Law Sum Yi Merit
5N Cheung Dyane Rani Merit
5N Wong Suet Ming Jasmine Merit
6J Chan Sheung Yu Merit
6M Pang Chun Hei Merit
6V Chau Cheuk Lam Merit
6V Choi Sin Ying Merit
6V Lam On Yu Merit
6V Yang Wenfei Merit
6V Chan Ying Tsz Merit
Outstanding School Award Champion

2018-12-01 - CityU Hong Kong Secondary Schools Debating Competition

5J Yiu Choi Lam Champion City University of Hong Kong
4V Liu Kwan Chak Jake Champion
4V Mak Hei Nam Champion

2018-12-01 - 全港中學「兩文三語」菁英大比拼(第十五屆)

3M 葛彥嵐 複賽入圍獎 香港教育工作者聯會
3N 徐景瑄 英文初級組優秀文章獎

 

ICT

2019-07-06 - Computer App Programming (CAP) 2019 Competition

 

 

3S 程朗天 即日解難决賽 (初中組) 優異獎 香港理工大學電子計算學系, 香港電腦教育學會

2019-07-06 - 思科網絡學院「第十五屆港澳青少年網路技能大賽 2019」

5J
鄭至鋒 金獎 AiTLE + Cisco
5J 鄭靖霖 金獎
4M 陳衍揚 金獎
5J 劉子樂 銀獎
5J 羅駿軒 銅獎

2018-12-05 - Hong Kong Olympiad in Informatics

5J Cheng Ching Lam Bronze Medal of Junior Group Education Bureau, CUHK, HKACE

 

Maths

2019-05-14 - 2018 AIMO Open晉級賽

5J 莊鈺儀 金獎 香港數學奧林匹克協會
2M 陳以謙 銀奬
5J 林天朗 銀奬
1J 李俊昇 銅奬
1V 李焌鏗 銅奬

12/05/2019 - 華夏盃全國學數學奧林匹克邀請賽2019(香港賽區)總決賽

3J 周勇君 二等獎 香港數學奧林匹克協會
1J 黃鉑濠 三等獎
1N 郭立言 三等獎
1V 李焌鏗 三等獎
3N 徐景瑄 三等獎

2019-05-04 - 第十八屆培正數學邀請賽(18th Pui Ching Invitational Mathematics Competition2019)

1V 李焌鏗 優異奬 培正
2N 佘鈞翔 優異奬
3M 張志臻 優異奬
3S 程朗天 優異奬
3S 林政言 優異奬

2019-04-28 - 2019HKMGO香港數學遊戲公開賽

2S 吳焯君 一枝獨秀獎 (Numberlink 數連) 香港數學奧林匹克協會
3V 梁穎妍 一枝獨秀獎 (Sentinels 瞭望塔)
2S 吳焯君 金獎
3S 梁卓盈 金獎
3V 梁穎妍 金獎
1V 李焌鏗 銀奬
1V 羅樹賢 銀奬
1N 陳君朗 銅奬
2S 譚迪朗 銅奬
3J 胡卓言 銅奬
3J 盧民希 銅奬

2019-03-31 - Math Conceptition 2019

2M Ng Wai Kwan Silver Award Mathconcept Education
2M Wan Kai Tsun Felix Silver Award
1J Man Ka Yiu Bronze Award
1J Wong Pak Ho Bronze Award
1N Woo Chung Him Bronze Award
2M Ho Shing Tsun Bronze Award
3J Wun Ally Lok Yin Bronze Award
3V Lam Jacky Bronze Award

2019-03-23 - 2019 AIMO Open初賽

1N 郭立言 金獎 香港數學奧林匹克協會
1V 李焌鏗 金獎
3M 張志臻 金獎
3N 徐景瑄 金獎
3S 程朗天 金獎
4M 黃文迪 金獎
5J 莊鈺儀 金獎
2M 陳以謙 銀奬
2V 王思傑 銀奬
2V 陳焯晞 銀奬
5J 林天朗 銀奬
1J 李俊昇 銅奬
1M 李柏堯 銅奬
1S 鍾嘉晉 銅奬
2V 余梓樂 銅奬

2019-02-23 - 第十屆香港中學數學創意解難比賽

1V 羅樹賢 金獎 EDB
1V 李焌鏗 金獎
2J 陳樂熙 金獎
2N 佘鈞翔 金獎

2019-02-16 - 2019 Hong Kong Mathematics Olympiad

4V Liu Kwan Chak Jake Third-class Honour EDB

2019-01-26 - 18-19年度香港青少年數學精英選拔賽

3M 蕭煒曜 三等獎 保良局
3S 趙雙義 三等獎

2019-01-24 - 華夏盃全國學數學奧林匹克邀請賽2019(香港賽區)晉級賽

3J 周勇君 特等獎 香港數學奧林匹克協會
1S 鍾嘉晉 二等獎
1V 李焌鏗 二等獎
2J 蔡植瑜 二等獎
3N 徐景瑄 二等獎
1J 李俊昇 三等獎
1J 黃鉑濠 三等獎
1N 郭立言 三等獎
2M 陳以謙 三等獎
3M 蕭煒曜 三等獎

2019-01-05 - 華夏盃全國學數學奧林匹克邀請賽2019(香港賽區)初賽

1V 李焌鏗 一等獎 香港數學奧林匹克協會
3M 蕭煒曜 一等獎
3N 徐景瑄 一等獎
1J 黃鉑濠 二等獎
1M 李柏堯 二等獎
1N 胡頌謙 二等獎
1N 郭立言 二等獎
1N 陳君朗 二等獎
1S 鍾嘉晉 二等獎
1V 張子翹 二等獎
2J 蔡植瑜 二等獎
2M 陳以謙 二等獎
2V 余梓樂 二等獎
3J 周勇君 二等獎
3M 張志臻 二等獎
1J 李俊昇 三等獎
2N 佘鈞翔 三等獎
2V 王思傑 三等獎
2V 陳焯晞 三等獎
3S 程朗天 三等獎

 

Music

2019-04-30 - JSMA School Strings Ensemble Competition

1N Tsoi Sai Hei Gold Medal JSMA
2J Chan Sum Yu
2M Yeung Pak Yiu Samuel
3J Cheng Pak Chun
3M Chan Cheuk Sze
3N Hung Jade
3N Ho Yan Lam
4J Chan Chap Fung Wind
4J Choi Shing Chun
4J Cheung Man Hei Kay
4J Suen Chun Hei Jeffrey
4M Pang Hei Yeung
4M Leung Wai Chiu
4M Yip Cheuk To
4N Yuen Wan Sum
4V Liu Kwan Chak Jake
4V Lau Yan Yu
4V Li Tsz Yan
5V Cheng Ping Chun

2019-04-12 - JSMA School Strings Ensemble Competition

2M Yeung Pak Yiu Samuel Gold Medal JSMA
3M Chan Cheuk Sze
3N Hung Jade
4J Pang Hei Yeung
4J Chan Chap Fung Wind
4M Leung Wai Chiu
4M Liu Kwan Chak Jake
4M Cheung Man Hei Kay
4V Yip Cheuk To

2019-04-11 - JSMA School Orchestra Competition

School Orchestra Gold Medal JSMA

2019 - School Orchestra

1J Chan Kai Chung 1st runner up in Suona Solo Junior Class HKSMSA
2J  Shu Hoi Laam Alto Saxophone Solo (Senior) 2nd Place

2019-03-09 - 西貢好聲音2018-2019

4V 張鏵杰 網絡最受歡迎 「我至Like 好聲音」獎 西貢民政事務處
4V 廖君澤

 

PE

2019-04-19 - Inter-school Table-tennis Competition

6S Np Po Tung Girls A Grade Champion HKSSF
5V Yu Tsz Ching Larissa Girls A Grade Champion
4V Juan Yun Chiao Girls A Grade Champion
6S Lei Pui Ying Girls A Grade Champion
2J Chui Pui Yu Hanne Girls A Grade Champion
1M Ng Yat Tung Girls B Grade 3rd Runner-up
3N Chan Chor Man Girls B Grade 3rd Runner-up
4M Yau Wai Ka Girls B Grade 3rd Runner-up
 Girls Table Tennis Team Overall Champion

2019-03-17 - Inter-school Badminton Competition

Girls C Grade 3rd Runner-up HKSSF

2019-01-30 - Inter-school Athletics Competition

5V Lee Man Ting Matilda Girls A Grade 800M 1st Runner-up HKSSF
3N Chan Cho Man Girls B Grade Shot Put 1st Runner-up
1N Chan Yau Lam Girls C Grade High Jump 1st Runner-up
6J Chan Pak Chung Sam Boys A Grade Triple Jump 2nd Runner-up
3N Cheung Kai Hang Boys A Grade Discus Throw 1st Runner-up
5S Choy Tsz Kit Oscar Boys A Grade 100M 1st Runner-up
4M Wong Tsz Chai Boys A Grade Long Jump Champion
2N Tsang Hon Lap Boys B Grade 100M Hurdle 3rd Runner-up
1V Chan Cheuk Hin Boys C Grade 100M Champion
1V Chan Cheuk Hin Boys C Grade 200M Champion
2N Yuen Lok Hei Dan Boys C Grade Long Jump Champion
5S Ng Po Yu Girls A Grade 4X400M Relay 1st Runner-up
2N Cheung Hin Man Girls A Grade 4X400M Relay 1st Runner-up
5V Lee Man Ting Matilda Girls A Grade 4X400M Relay 1st Runner-up
5V Yu Tsz Ching Larissa Girls A Grade 4X400M Relay 1st Runner-up
1N Chan Yau Lam Girls C Grade 4X100M 2nd Runner-up
1M Hui Lok Yee Girls C Grade 4X100M 2nd Runner-up
1J Lee Lok Ching Girls C Grade 4X100M 2nd Runner-up
2S Tam Ching Si Jessie Girls C Grade 4X100M 2nd Runner-up
5N Hui Cheuk Lun Boys A Grade 4X100M Relay Champion
5S Choy Tsz Kit Oscar Boys A Grade 4X100M Relay Champion
6J Chan Pak Chung Sam Boys A Grade 4X100M Relay Champion
6J Cheung Wai Ting Boys A Grade 4X100M Relay Champion
1V Chan Cheuk Hin Boys C Grade 4X100M Relay Champion
2N Yuen Lok Hei Dan Boys C Grade 4X100M Relay Champion
2V Wong Si Kit Boys C Grade 4X100M Relay Champion
1N Chu Darren Boys C Grade 4X100M Relay Champion
1N Chan Lok Hin Boys C Grade 4X400M Relay Champion
2N Wong Po Ting Boys C Grade 4X400M Relay Champion
2S Ho Hoi Him Boys C Grade 4X400M Relay Champion
1N Heung Hoi Tsun Boys C Grade 4X400M Relay Champion
  Boys C Grade Boys C Grade Overall 1st Runner-up
  Boys A Grade Boys A Grade Overall Champion
  Boys Team Boys Overall 1st Runner-up

Oct 2018 - Jan 2019 - 全港中學校際曲棍球 (男子組) 比賽

1M LEE PAK YIU Champion HKSSF
1M Yam Yat Yin
1N Wong Shun Yiu
1N Woo Chung Him
1V Chui Cheuk Nam
1V Hai Chung Yin
1V Law Shi Yin
1V Yeung Tsz To
1J TSANG HO LONG
2V Kwok Ting Fai
2S Chu Pak Hei
2S Tsang Hin Pok
5V Chan Yuet
5V Lee Tze Tsun
6J Chan Sheung Yu
6J Ho Chung Hin
6M Chan Chun Ho
6M Chiu Chak Wang
6S Lo Tak Yan
6M Lee Ho Yin
6M Wong Cheuk Wang

2018-12-01 - Inter-school Badminton Competition (DivII)

Girls Badminton Team Girls A Grade 3rd Runner-up HKSSF

2018-11-14 - Cross Country Race

2N Chan Sum Kiu 6th in Cross Country Race HKSSF
5V Lee Man Ting 8th in Cross Country Race

2018-10-18 - Inter-school Swimming Championship

5J Ho Cheuk Hang Boys A Grade 100M Breaststroke 2nd Runner-up HKSSF
6V Lo Yat Long Boys A Grade 100M Backstroke 3rd Runner-up
6J Yip Ming Chun Boys A Grade 50M Butterfly Champion
6J Yip Ming Chun Boys A Gradre 50M Freestyle 1st Runner-up
4N Yu Chin Hang Boys A Grade 200M Freestyle 1st Runner-up
3M Cheng Long Ching Boys B Grade 200M Medley 3rd Runner-up
3S Tang Philomon Neil Boys B Grade 50M Butterfly 1st Runner-up
2N Pang Chi Lok Boys C Grade 50M Freestyle 1st Runner-up
1S Yu Chin Fei Jeffrey Boys C Grade 200M Breaststroke 3rd Runner-up
5J Ho Cheuk Hang Boys A Grade 4X50M Medley Champion   
6V Lo Yat Long
6J Yip Ming Chun
4N Yu Chin Hang
1S Yu Chin Fei Jeffrey Boys C Grade 4X50M Medley 3rd Runner-up   
2N Pang Chi Lok
2M Ng Wai Kwan
2V Tong Ching Ho
Boys A Grade 1st Runner-up

2018-10-06 - PLK Joint School Swimming Competition

2S Wong Nok Ching Girls Junior 50 Butterfly 1st Runner-up PLK
5V Yu Tsz Ching Larrisa Girls Senior 100M Breaststroke 3rd Runner-up
3S Tang Philomon Neil Boys Junior 50M Butterfly Champion
1S Yu Chin Fei Jeffrey Boys Junior 50M Butterfly 2nd Runner-up
1S Yu Chin Fei Jeffrey Boys Junior 50M Breaststroke 3rd Runner-up
2N Pang Chi Lok Boys Junior 50M Freestyle 3rd Runner-up
3M Cheng Long Ching Boys Junior 100M Freestyle 3rd Runner-up
6J Yip Ming Chun Boys Senior 50M Butterfly 1st Runner-up
6J Yip Ming Chun Boys Senior 50M Freestyle 2nd Runner-up
5J Ho Cheuk Hang Boys Senior 50M Breaststroke 2nd Runner-up
5J Ho Cheuk Hang Boys Senior 100M Breaststroke 1st Runner-up
6V Lo Yat Long Boys Senior 50M Backstroke 2nd Runner-up
4N Yu Chin Hang Boys Senior 100M Freestyle 3rd Runner-up
6J Yip Ming Chun Boys Senior 4X50M Relay 2nd Runner-up   
6V Lo Yat Long
5J Ho Cheuk Hang
4N Yu Chin Hang
3S Tang Philomon Neil Boys Junior 4X50M Relay 1st Runner-up   
2N Pang Chi Lok
1S Yu Chin Fei Jeffrey
3M Cheng Long Ching
Boys Senior 2nd Runner-up
Boys Junior 2nd Runner-up
Girls Senior 3rd Runner-up
Boys Overall 1st Runner-up
Girls Overall 2nd Runner-up
Overall 2nd Runner-up


2018-10-05 - Inter-school Swimming Championship

2S Wong Nok Ching Girls C Grade 50M Butterfly 1st Runner-up HKSSF
5V Yu Tsz Ching Larrisa Girls A Grade 100M Breaststroke 1st Runner-up
4S Wong Sze Lam Girls B Grade 100M Breaststroke 1st Runner-up
4S Wong Sze Lam Girls B Grade 50M Breaststroke 2nd Runner-up

 

Science

2019-05-05 - Hong Kong Physics Olympiad 2019

4V LIU KWAN CHAK JAKE Honourable Mention The Hong Kong Academy for Gifted Education

 

Social Science

2018-12-28 HKICPA/HKABE BAFS Mock Examination

6S Lau Kin Fung Top 10 in Accounting Module of HKICPA/HKABE BAFS Mock Examination Hong Kong Institute of Certified Public Accountants and Hong Kong Association for Business Education Limited

 

Visual Arts

2019-03-23 香港花卉展覽學童繪畫比賽

3N 徐景瑄 初中組嘉許獎 康文署
4M 林博晞 高中組優異獎
5S 勞泳其 高中組嘉許獎

2019-01-28 - 減鹽減糖至有「營」文件夾設計比賽

4S 倫灝謙 優異獎 食物環境衞生署

 

Others

2019-07-14 - The 32nd HKSAR Outstanding Students Selection

5N Chan Wing Lam Top Ten Outstanding Students Award

JCI Yuen Long,

HKSAR Outstanding Students' Union

2019-07-04 - 第十八屆西貢區傑出學生選舉

4V 廖君澤 十大傑出學生優勝盃 西貢文化中心
2J 蔡植瑜 嘉許狀
5J 姚采嵐 嘉許狀

2019-05-25 - 傑出中學生領袖選舉

5N Chan Wing Lam  傑出中學生領袖 (Top 10) 學友社

2019-03-02 - The Student Health Captain Award Scheme

4N Szeto Wing Tung Certificatre of Commendation Faculty of Medicine, CUHK
4J Choi Shing Chun Certificatre of Commendation
4V Lam Tsz Fung Certificatre of Commendation
4V Liu Kwan Chak Jake Certificatre of Commendation

 

Last Updated on Friday, 30 August 2019 17:17