週四 13 八 2020
Student Achievements 2019-2020 列印 E-mail

Recent Achievements 2019-2020

 

July 2020 - 2020 Harvard Book Prize

5J Cheung Michael Kit Ho Winner The Harvard Club of Hong Kong
5N Tang Hui Chun 1st Runner-Up The Harvard Club of Hong Kong
5V Liu Kwan Chak Jake 2nd Runner-Up The Harvard Club of Hong Kong

 

July 2020 - Asian English Usage Contest (Heat Event)

2J Li Chun Hang Carson Gold Award English Association of Asia
3J Yeung Wing Ting Gold Award English Association of Asia
3V Lau Tsz Wang Gold Award English Association of Asia
2J Chan Lok Yan Silver Award English Association of Asia
2S Chan Cho Wang Bronze Award English Association of Asia
2S Chung Ngo Tin Jerry Bronze Award English Association of Asia
3V Li Shan Shan Bronze Award English Association of Asia
3V Leung Lok Hei Nicole Bronze Award English Association of Asia
3M Chan Chi Kiu Bronze Award English Association of Asia
3M Lau Hui Tung Bronze Award English Association of Asia
  Whole School S1-S3 Champion English Association of Asia

 

July 2020 - Asian English Usage Contest (Final Event)

2J Li Chun Hang Carson Gold Award English Association of Asia
3J Yeung Wing Ting Gold Award English Association of Asia
3V Lau Tsz Wang Gold Award English Association of Asia
3V Leung Lok Hei Nicole Silver Award English Association of Asia
2S Chung Ngo Tin Jerry Bronze Award English Association of Asia

 


10/1/2020 - 2019 第五屆全港青少年進步獎

5V 阮筠喬 青少年進步獎 杜葉錫恩教育基金
5V 倫灝謙 進步獎嘉許狀
5J 梁曉陽 進步獎嘉許狀

 

18/12/2019 - 明日領袖選舉2019  

5V  廖君澤 卓越獎 傑出青年協會


  

 

 

 

20/9/2019 - 2019 Harvard Book Prize

6J Yiu Choi Lam Champion Harvard Book Prize
6J Law Sum Yi 1st Runner-up
6J Cheng Chi Fung Wino 2nd Runner-up

 

Jan-Feb 2020 - THE HKFYG English Public Speaking Contest 2020

5V Liu Kwan Chak Jake District Semi-Finalist HKFYG
5M Lam Yi Ching Phoenix
5N Tang Hui Chun
5S Wong Hau Nam Anisa
5V Juan Yun Chiao
5N Chan Han Yin
5V Yip Sum Yu
4S Yu Ka Wing
4N Tsang Chin Long
4J To Man Ki
4N Mok Ching Yin
4J Lam Jacky
4N Kot Yin Laam
4N Ho Yan Lam
4S Cheung Chi Chun Garvin
4N Cheung Hiu Ki
4J Chiu Claudia
4J Wun Ally Lok Yin
1N Chan Ho Ting
1J Chan Lok Yiu
1S Chan Shing Chun
1V Chan Ho Shun
1S Chan Ka Yiu
1S Chan Kin Chung
1S Chang Han Yu
1S Cheng Shun Ting
1S Chung Wing Chi
1V Fung Tsz Chun
1M Ho Man Hei
1N Kok Shu Kin
1N Lam Ngai Chun
1M Lam Pei Qi Katy
1S Lam Cayden Chun Sang
1V Lee Chun Wai
1V Leung Tsz Yung
1S Li Tsz Ching
1J Mack Sherman
1V Ngai Long Yin
1M Shih Ho Chiu Ryan
2M Sung Yan Long
1N Tang Wai Lam
1S Tsang Pak Hang
1N Yeung Cheuk Hin
1N Yu Sze Yin
1N Yu Ka Ying
5V Mak Hei Nam Top 10 in the Session
5J Cheung Man Hei Kay
1V Chan Sze Wing
1J Kwong Chun Wei
1M Lai Chin To
1V Leung Hoi Ching
1J Mak Long Yat
1S So Ho Wang
1J Tsang Lok To
1M Wong Sze Ting
1S Wong Tsz Hin

 

Nov-Dec 2019 - Hong Kong Schools Speech Festival

1N Wong Yee Lut Aniece Solo Verse Speaking (Secondary 1 Girls) Champion Hong Kong Schools Speech Festival (English)
4N Mok Ching Yin Solo Prose Reading (Secondary 4 Girls) Champion
2S Siu Ching Yu Public Speaking Solo (Secondary 1 and 2) 2nd Runner-up
2S Yim Man Pok Solo Verse Speaking (Age 13 Boys and Girls) 2nd Runner-up
1S Chau Cheuk Leong Solo Verse Speaking (Secondary 1 Boys) 2nd Runner-up

 

16/12/2019 - Dramatic Scenes Secondary 1 and 2

2M Sung Yan Long 2nd Runner-up Hong Kong Schools Speech Festival
2S Siu Ching Yu 2nd Runner-up
2S Kwok Sze Chai 2nd Runner-up
2J Chan Lok Yan 2nd Runner-up
2J Man Nok Yan 2nd Runner-up
2V Chu Yiu Na Ivan 2nd Runner-up
2V Leung Yan Hei 2nd Runner-up
2S Yam Yat Yin 2nd Runner-up
2S Yim Man Pok 2nd Runner-up
2N Lam Cheuk Kiu 2nd Runner-up


13/12/2019 - Dramatic Duologue Secondary 1 and 2

2S Siu Ching Yu 1st Runner-up Hong Kong Schools Speech Festival
2S Kwok Sze Chai 1st Runner-up

 

11/12/2019 - Dramatic Duologue Secondary 1 and 2

2M Sung Yan Long Champion Hong Kong Schools Speech Festival

 

23/11/2019 - 全港中學「兩文三語」菁英大比拼(第十六屆)

5M 葉卓滔  複賽入圍獎 香港教育工作者聯會

 

24/11/2019 - Inter-school Swimming Competition

4S Cheng Long Ching Boys B Grade 200IM Chanpion HKSSF
Boys B Grade 50M Butterfly Champion
3V Pang Chi Lok Boys B Grade 50M Breaststroke 4th
3M Tang Philomon Neil Boys B Grade 200IM 4th
Boys B Grade 50M Butterflu 2nd
1J So Pak To Boys C Grade 50M Breaststroke 2nd
2N Yu Chin Fei Jeffrey Boys C Grade 100M Breaststroke Champion
Boys C Grade 200M Breaststroke Champion
4S Cheng Long Ching Boys B Grade 4X50M Medley Relay 2nd
3M Tang Philomon Neil
3V Pang Chi Lok
3M Ng Wai Kwan
2N Yu Chin Fei Jeffrey Boys C Grade 4X50M Medley Relay 3rd
1J So Pak To
1S Fung Chun Hei Marcus
1N Luk Kin Yung
Boys B Grade Swimming Team Boys B Grade Overall 4th


11/11/2019 - Inter-school Swimming Competition

 

1S Chan Ka Yiu Girls C Grade 50M Freestyle 4th HKSSF
Girls C Grade 100M Freestyle 2nd
6V Yu Tsz Ching Larissa Girls A Grade 100M Breaststoke 2nd
5S Wong Sze Lam Girls A Grade 100M Breaststroke 4th
Girls A Grade 50M Breaststroke 3rd
3J Tang Yi Yung Girls B Grade 100M Breaststoke 2nd
1S Chan Ka Yiu Girls C Grade 4X50M Medley Relay 2nd
1V Chan Ka Chun
1J Hung Jolie
2J Lam Ching Ka
3M Wong Nok Ching Girls B Grade 4X50M Medley Relay 3rd
2S Leung Yan Tung
4V Mok Yan Fai
3J Tang Yi Tung
6V Yu Tsz Ching Larissa Girls A Grade 4X50M Freestyle Relay 4th
5S Wong Sze Lam
5J Ho Wing Chin
5M Qian Songlin Susan
Girls B Grade Swimming Team Girls B Grade Overall 4th
Girls A Grade Swimming Team Girls A Grade Overall 3rd

 

2019-09-21 保良局屬下寧夏交流考團報告比賽

  

  

   

 

5N 羅毅朗 最佳專題報告獎 保良局
6N 張鎧蕎 最佳專題報告獎
5N 陳嫻妍 最佳專題報告獎
5M 甘棽佳 最佳專題報告獎
5S 葉澔澧 最佳專題報告獎
5N 洪綽迎 最佳專題報告獎
5S 文曉鈞 優秀專題報告獎(優秀選材)
5N 陳嘉賢 優秀專題報告獎(優秀選材)
5S 詹芷彤 優秀專題報告獎(優秀選材)
6N 陳穎琳 優秀專題報告獎(優秀選材)
5N 成曉彤 優秀專題報告獎(優秀選材)
5N 袁韻琛 優秀專題報告獎(優秀選材)

 

 

最近更新在 週四, 16 七月 2020 14:31