Friday 23 Feb 2024
Student Achievements 2022-2023 Print E-mail

Recent Achievements 2022-2023

 

24/08/2023 - HSBC Young Financial Planner

3S Wong Asami Kaitlin Junior Financial Secretary HSBC
3M Yip Kiu Bridget
3J Wong Tsz Tung

 

 

19/08/2023 - 第二十二屆西貢區傑出學生選舉

2J 王曉嵐 優勝盃 西貢文化中心
2N 馬樂然 嘉許狀
4M 鄧蔚霖
5J 蕭晴羽
5S 郭立言
4N 陳嘉臻 參賽證書
4M 張珀熙
3N 蘇啟睿
2N 莫沅珊

 

 

18/08/2023 - PolyU Junior Researcher Mentoring Programme

4J Iwai Hitomi Certificate of Participation PolyU
4J Chau Cheuk Leong
4J Siu Ching Yu

 

 

29/07/2023 - The 6th Mental Health Youth Ambassador Programme 2023-24

4S Chan Sze Wing Outstanding Student Award CUHK

 

 

10/07/2023 - International Coding Elite Challenge 2023 Grand Final HK-MO-TW CodeCombat Competition

4V Fu Kwun Him Silver Award ICE Foundation, HKedCity

 

 

08/07/2023 - Cisco Networking Academy HK & Macau Cisco Networking Skills Competition

6M Wong Chuen Ngai Silver Award AiTLE
5V Lau Nok Sum Bronze Award
6M Tam Lek Yan Alex
6M Lee Chun Wang Appreciation Award
5V Fu Kwun Him

 

 

04/06/2023 - 第二屆「香港青少年航天創新大賽」載人航天主題專項賽——空間站科學實驗(試驗)方案及實驗(試驗)裝置設計賽

5N Shiu Chun Man 一等奬 香港新一代文化協會、中國航天科技國際交流中心
5V Chung Ngo Tin Jerry
5V Lee Tsz Hong
5N Chan Wai Lam 優異奬
5N Chong Hin Ming Jason
5N Chong Pui Hei

 

 

27/05/2023 - 青Teen講場 202223 領袖訓練營獎勵計劃營後反思比賽

4M 鄧蔚霖 卓越獎 香港律師會
4N 陳浩舜 優異獎

 

 

26/05/2023 - 2023 Inter-School Pool Championship

4V Cheng Yat Long 1st Runner-Up HKBSCC

 

 

20/05/2023 - 中文大學學生健康軍團獎勵計劃

4J 陳家瑤 嘉許狀 中文大學
4M 郭書鍵
4S 洪愷蔚
4S 馮俊熹

 

 

20/05/2023 - 香港課外活動優秀學生表揚計劃

4V 李司朗 優秀學生 香港課外活動主任協會

 

 

20/05/2023 - 第十二屆大學文學獎

5N 李巧君 少年作家獎 香港浸會大學

 

 

13/05/2023 - 全港即興創意寫作比賽2022-2023

5N CHAN KA CHUN 優秀隊伍 香港青年協會
5J CHAN YUEN SHAN
5J LAM PEI QI KATY
5V LEE SZE LONG

 

 

29/04/2023 - The HKFYG English Public Speaking Contest 2023

  Whole School Commendation Award for School Participation HKFYG
2N WONG CHUN LOK PROCEED TO DISTRICT SEMI- FINALS
3J WONG TSZ TUNG
3M YIP KIU BRIDGET
3N SO KAI YUI BRIAN
4J LAM PEI QI KATY
4M LEE CHUN WAI
4M LUI YAN KIU
5J SZE ZI TOU
5S WU YAN TUNG JAIMIE
5V YIU PUI YU ZOE
2S CHAN SHUK WAH CHERISE CERTIFICATE OF GOOD PERFORMANCE
2S SUN MING PONG LEO
3J YEUNG TSZ LOK KARSON
3S WONG ASAMI KAITLIN
4J CHAU CHEUK LEONG

 

 

26/04/2023 - CUHK CHAMPION Pharmacogenetics (PGx) Course

4J Chong Chung Yin Ivan Gold Award 中文大學
4J Mak Long Yat
4J Pang Cheuk Lok
4V Chung Wing Chi
4S Luk Kin Yung
5V Wan Hok Kan
5V Tong Wan Kit
5V Law Shu Yin Silver Award
5V Hui Wing Sum Jasmine Bronze Award
5V Ng Yat Tung Bronze Award

 

 

22/04/2023 - 第二十二屆世界華人作文大賽

5J 蔡宜彤 嘉許狀 香港教育工作者聯會
4J 林姵錡 嘉許狀
3M 葉橋 嘉許狀

 

 

23/04/2023 - Inter-school Badminton Competition

1J Wu Yin Chun Jaiden Boys C Grade 2nd HKSSF
1N Tang Chin Long
1S Leung Ching Hei
1S Tse Cheuk Fung
1S Siu Wing Hei
2J Chau Pak Shun

 

 

18/04/2023 - 少訊中銀 STEM-UP 創新科技大賽 2022

1J 謝己正 嘉許獎 JPC
1M 朱灝霖 嘉許獎
1S 鄧鎧澄 嘉許獎

 

 

25/02/2023 - 保良局屬校乒乓球錦標賽

3J Cheung Ka Hin Boys 4th PLK
3S Sin Chun Fung
4S Fan Hong Yiu
4S Lo Chun Ching

 

 

24/02/2023 - 第十四屆海峽兩岸少兒美術大展——光陰的故事

4V 楊頤蓁 香港區高中組(D組)特優獎 海峡两岸少儿美术大展组委会
4N 朱健楠 香港區高中組(D組)優秀獎
4N 方婉華 香港區高中組(D組)優秀獎

 

 

21/02/2023 - Inter-school Athletics Competition

4M Leung Hiu Lung Alvin Boys B Grade 200M 3rd HKSSF
4J Pang Cheuk Lok Boys B Grade Long Jump 4th
4N So Pak To Boys B Grade 400M 4th
5S Hui Lok Yee Girls A Grade 100M 3rd
4N Chan Lok Yiu Girls B Grade Shot Put 2nd
3J Cheung Wing Tung Girls B Grade Long Jump 4th
4S Hung Jolie Girls B Grade 1500M 4th
4M Wong Cheuk Tung Girls B Grade Long Jump 2nd
4M Wong Cheuk Tung Girls B Grade High Jump 2nd
2N Lee Lok Yiu Girls C Grade High Jump 1st
4M Wong Cheuk Tung Girls B Grade 4X100M 1st
3J Cheung Wing Tung Girls B Grade 4X100M 1st
4M Cheng Man Ying Katrina Girls B Grade 4X100M 1st
3S Cheng Tsz Pui Girls B Grade 4X100M 1st
4M Leung Hiu Lung Alvin Boys B Grade 4X100M 1st
4M Chung Lok Fung Boys B Grade 4X100M 1st
4J Pang Cheuk Lok Boys B Grade 4X100M 1st
4N So Pak To Boys B Grade 4X100M 1st
Girls B Grade Team Girls B Grade 2nd

 

 

18/02/2023 - 網絡攻防菁英遊戲設計比賽

4N Fung Yuk Kwan 優異獎 AiTLE

 

 

27/01/2023 - 香港校際冰球聯賽

1J 李倬綸 亞軍 HKAIH
1M 趙家宜
1N 陳旭聲
1V 王昊臻
3J 陳樂軒
3N 翁瑋軒
4J 蕭梓軒
2V 張晉維
4M 廖俊羲
4S 李子謙
2V 祝正熙
2S 黃耀樺
4M 鄭敏鎣
4M 郭書鍵
4S 馮俊熹

 

 

17/01/2023 - 無毒「郵」心起—郵票設計比賽

中六 歐芷澄 中學組亞軍 路德會青彩中心香港路德會社會服務處

 

 

 

30/12/2022 - 「中銀香港可持續發展大使」訓練計劃

4J 林慶淘 中銀香港可持續發展大使 極地博物館基金
4S 陳思穎 中銀香港可持續發展大使
4J 曾紫楹 中銀香港可持續發展大使
4S 黃詩婷 中銀香港可持續發展大使
4M 鄧蔚霖 中銀香港可持續發展大使

 

 

29/12/2022 - 前海粵港澳青年創新創業大賽香港賽區(學生組)

4N 陳嘉臻 優異獎 前海管理局聯合深圳市港澳辦
4J 陳鉉山 優異獎
4V 李司朗 優異獎
4M 梁芷榕 優異獎
4S 潘曜一 優異獎
4N 張楚麟 優異獎

 

 

17/12/2022 - Hong Kong Olympiad in Informatics 2022/23

4V Lau Nok Sum Honourable Mention (Junior Group) HKACE
4M Sze Wing San Bronze Medal (Junior Group)

 

 

17/12/2022 - Inter-School Cybersecurity Competition

4S Lai Ka Ho Medallion HK IVE (Chai Wan)
4V Fu Kwun Him Medallion
4V Lau Nok Sum Medallion

 

 

19/12/2022 - 少年財政司

4N 陳嘉臻 少年財政司 匯豐青年理財師
4J 陳鉉山 少年財政司
4V 李司朗 少年財政司

 

 

18/12/2022 - 西貢區優秀青年計劃2022-2023

5J 宋昕朗 西貢區優秀青年 西貢民政事務處

 

 

3/12/2022 - 西貢區傑出學生選舉2022

6N 鍾樂羲 優勝盃 西貢文化中心
6N 黃訟庭 優勝盃
4S 倪敏彥 嘉許狀
4V 李司朗 嘉許狀

 

 

 

3/12/2022 - Inter-school Badminton Competition

Boys B Grade Badminton Team Boys B Grade 3rd HKSSF
Girls B Grade Badminton Team Girls B Grade 3rd
Girls A Grade Badminton Team Girls A Grade 4th

 

 

9-30/11/2022 - All Hong Kong Hockey Competition 2002-2023

2S 池駿曦 Boys Division One 3rd Prize HKSSF
2S 黃銘滔
2S 黃耀樺
2V 黃鑰澧
3J 譚焯謙
3J 王子驍
3V 何銘剛
3V 林耀麟
4M 李梓洋
4S 梁焯然
4V 劉諾深
5M 任一賢
5S 奚鐘彥
5V 陳翰楠
5V 羅樹賢
6V 郭霆輝

 

 

30/11/2022 - Music @e-Contest 2022 String Ensemble (Category E)-second round competition

School String Orchestra Silver Award Music @e-Contest

 

 

12/11/2022 - International Biology Olympiad – Hong Kong Contest 2022

6J Ng Cheuk Hei Silver Award EDB and HKAGE
6J Yeung Wing Ting Bronze Award
5J Siu Ching Yu Honourable Mention

 

 

12/11/2022 - 全港中學「兩文三語」菁英大比拼(第十屆) 

3M Yip Kiu Bridget 入圍複賽嘉許狀 香港教育工作者聯會
4J Lam Pei Qi Katy 入圍複賽嘉許狀
5J Choi Yi Tung 入圍複賽嘉許狀
Whole School 優秀學校

 

 

12/11/2022 - HKU Legal Academy Student Chapters Knowledge Exchange Competition

5J Choi Yi Tung Certificate of Excellence HKU Academy for the Talented
5J Sung Yan Long Certificate of Excellence HKU Academy for the Talented
5N Lee Hau Kwan Certificate of Excellence HKU Academy for the Talented
5J Man Ka Yiu Certificate of Excellence HKU Academy for the Talented
5S Wu Yan Tung Jaimie Certificate of Appreciation HKU Academy for the Talented
6N Wong Chung Ting Certificate of Appreciation HKU Academy for the Talented

 

 

11/11/2022 - 第74屆香港學校朗誦節

1M 朱灝霖 2022中文朗誦散文獨誦冠軍 香港學校音樂及朗誦協會
1M 朱灝霖 2022中文朗誦詩詞獨誦冠軍
2V 伍晴悦 2022中文朗誦詩詞獨誦冠軍
2V 伍晴悦 2022中文朗誦散文獨誦亞軍
1S 張晴朗 2022中文朗誦詩詞獨誦亞軍
1V 陳芷君 2022中文朗誦散文獨誦季軍
2V 陳靜 2022中文朗誦詩詞獨誦季軍

 

 

27/10/2022 - Inter-school Swimming Competition Div II

5M Tang Philomon Neil Boys A Grade 200M Individual Medley 3rd HKSSF
Boys A Grade 50M Butterfly 4th
5S Yu Chin Fei Jeffrey Boys A Grade 50M Breast Stroke 2nd
4N So Pak To Boys B Grade 50M Breast Stroke 2nd
3N Yau Siu Kwan Boys B Grade 50M Back Stroke 2nd
Boys B Grade 100M Back Stroke 4th
3M Yeung Chun Ting Quentin Boys B Grade 100M Breast Stroke 4th
1J Chun Cheuk Long Boys C Grade 100M Breast Stroke 4th
Boys C Grade 200M Breast Stroke 3rd
2J Lam Ching Ho Cayden Boys C Grade 50M Back Stroke 1st
Boys C Grade 100 Free Style 3rd
2J So Nok Yin Boys C Grade 50M Breast Stoke 1st
Boys C Grade 100M Breast Stroke 3rd
Boys B Grade Swimming Team Boys B Garde 4X50M Freestyle 4th
Boys A Grade Swimming Team Boys A Grade 4X50M Medley 1st
Boys C Grade Swimming Team Boys C Grade 4X50M Medley 2nd
Boys A Grade Swimming Team Boys A Grade 3rd
Boys C Grade Swimming Team Boys C Grade 2nd
Boys Grade Swimming Team Boys Overall 3rd

 

 

22/10/2022 - 保良局屬下中學第四十屆聯校水運會

林倩晴

女子初級組50米自由泳亞軍

女子初級組100米自由泳季軍

保良局
陳芷君 女子初級組50米自由泳殿軍
蘇諾言

男子初級組50米自由泳冠軍

男子初級組50米胸泳冠軍

楊竣廷

男子初級組50米自由泳亞軍

男子初級組50米胸泳亞軍

彭子樂

男子高級組50米自由泳亞軍

男子高級組100米胸泳季軍

周諾萱 女子初級組50米胸泳季軍
鄧伊橦

女子高級組50米胸泳亞軍

女子高級組100米胸泳亞軍

余展飛

男子高級組50米胸泳亞軍

男子高級組100米胸泳亞軍

邱兆均

男子初級組50米蝶泳冠軍

男子初級組50米背泳冠軍

陳嘉臻 女子高級組50米蝶泳殿軍
鄧匡祐 男子高級組50米牒泳亞軍
林政浩

男子初級組50米背泳季軍

男子初級組100米自由泳亞軍

陳家瑤

女子高級組50米背泳冠軍

女子高級組100米自由泳季軍

林倩晴、周諾萱、陳芷君、鄧芯然 女子初級組4X50米自由泳接力亞軍
邱兆均、蘇諾言、林政浩、楊竣廷 男子初級組4X50米自由泳接力冠軍
陳家瑤、鄧伊橦、洪愷蔚、陳嘉臻 女子高級組4X50米自由泳接力季軍
余展飛、鄧匡祐、彭子樂、陸建融 男子高級組4X50米自由泳接力亞軍
個人全場冠軍: 邱兆均 (男子初級組)
男子初級組冠軍 (團體)
男子高級組亞軍 (團體)
女子初級組季軍 (團體)
女子高級組亞軍 (團體)
男子團體冠軍
女子團體亞軍
全場團體冠軍

 

17/10/2022 - 愛心行動獎2021-2022

5J 宋昕朗 愛心行動獎 香港青年交流促進聯會
5N 李巧君 愛心行動獎 香港青年交流促進聯會
4S 倪敏彥 愛心行動獎 香港青年交流促進聯會
4N 陳嘉臻 愛心行動獎 香港青年交流促進聯會

 

 

 

14/10/2022 - Inter-school Swimming Competition

5J Leung Yan Tung Girls A Grade 50M Backstroke 3rd HKSSF
Girls A Grade 50M Butterfly 3rd
6M Tang Yi Tung Girls A Grade 50m Breaststroke 1st
Girls A Grade 100m Breaststroke 1st
6J Wong Nok Ching Girls A Grade 50M Butterfly 4th
3M Chow Nok Huen Girls B Grade 50M Breaststroke 4th
Girls B Grade 100M Breaststroke 4th
4S Hung Jolie Girls B Grade 50M Breaststroke 2nd
Girls B Grade 100M Breaststroke 3rd
3J Lam Sin Ching Girls B Grade 50M Freestyle 4th
1V Chan Tsz Kwan Girls C Grade 100M Breaststoke 3rd
1S Lee Lok Yiu Girls C Grade 50M Breaststoke 3rd
1J Tang Sum Yin Girls C Grade 50M Backstroke 2nd
Girls C Grade 50M Breaststroke 4th
Girls C Grade Swimming Team Girls C Grade 4X50M Free Style Relay 3rd
Girls A Grade Swimming Team Girls A Grade 4X50M Medley Relay 2nd
Girls B Grade Swimming Team Girls B Grade 4X50M Medley Relay 2nd
Girls C Grade Swimming Team Girls C Grade 4X50M Medley Relay 1st
Girls A Grade Swimming Team Girls A Grade 2nd
Girls B Grade Swimming Team Girls B Grade 2nd
Girls C Grade Swimming Team Girls C Grade 1st
Girls Grade Swimming Team Girls Overall Champion

 

 

30/9/2022 - Music @e-contest 2022 Category E (String Ensemble)

School String Orchestra Certificate of Distinction Music @e-Contest

 

 

17/9/2022 - 新界區傑出學生選舉2022

5N 黃訟庭 新界區優秀學生 新界青年聯會

 

 

 

Last Updated on Friday, 22 September 2023 09:55