Sunday 21 Apr 2019
YOU ARE HERE: Home About Us Achievements 2018-2019
Student Achievements 2018-2019 Print E-mail

Recent Achievements 2018-2019

2019-03-23 香港花卉展覽學童繪畫比賽

3N 徐景瑄 初中組嘉許獎 康文署
4M 林博晞 高中組優異獎
5S 勞泳其 高中組嘉許獎

2019-03-17 - Inter-school Badminton Competition

 

Girls C Grade 3rd Runner-up HKSSF

2019 - School Orchestra

1J Chan Kai Chung 1st runner up in Suona Solo Junior Class HKSMSA
2J  Shu Hoi Laam Alto Saxophone Solo (Senior) 2nd Place

2019-03-09 - 西貢好聲音2018-2019

4V 張鏵杰 網絡最受歡迎 「我至Like 好聲音」獎 西貢民政事務處
4V 廖君澤

2019-03-02 - The Student Health Captain Award Scheme

4N Szeto Wing Tung Certificatre of Commendation Faculty of Medicine, CUHK
4J Choi Shing Chun Certificatre of Commendation
4V Lam Tsz Fung Certificatre of Commendation
4V Liu Kwan Chak Jake Certificatre of Commendation

2019-02-23 - The HKFYG English Public Speaking Contest 2019

4V Liu Kwan Chak Jake Dsitrict Semi-Finalist HKFYG
4V Lun Ho Him Dsitrict Semi-Finalist
4V Ma Ho Ching Dsitrict Semi-Finalist
4M Hui Jun Dsitrict Semi-Finalist
1J Sung Yan Long Vica Dsitrict Semi-Finalist
1S Yim Man Pok Manfred Dsitrict Semi-Finalist
 
 
Most Active School Award

2019-01-30 - Inter-school Athletics Competition

 

5V Lee Man Ting Matilda Girls A Grade 800M 1st Runner-up HKSSF
3N Chan Cho Man Girls B Grade Shot Put 1st Runner-up
1N Chan Yau Lam Girls C Grade High Jump 1st Runner-up
6J Chan Pak Chung Sam Boys A Grade Triple Jump 2nd Runner-up
3N Cheung Kai Hang Boys A Grade Discus Throw 1st Runner-up
5S Choy Tsz Kit Oscar Boys A Grade 100M 1st Runner-up
4M Wong Tsz Chai Boys A Grade Long Jump Champion
2N Tsang Hon Lap Boys B Grade 100M Hurdle 3rd Runner-up
1V Chan Cheuk Hin Boys C Grade 100M Champion
1V Chan Cheuk Hin Boys C Grade 200M Champion
2N Yuen Lok Hei Dan Boys C Grade Long Jump Champion
5S Ng Po Yu Girls A Grade 4X400M Relay 1st Runner-up
2N Cheung Hin Man Girls A Grade 4X400M Relay 1st Runner-up
5V Lee Man Ting Matilda Girls A Grade 4X400M Relay 1st Runner-up
5V Yu Tsz Ching Larissa Girls A Grade 4X400M Relay 1st Runner-up
1N Chan Yau Lam Girls C Grade 4X100M 2nd Runner-up
1M Hui Lok Yee Girls C Grade 4X100M 2nd Runner-up
1J Lee Lok Ching Girls C Grade 4X100M 2nd Runner-up
2S Tam Ching Si Jessie Girls C Grade 4X100M 2nd Runner-up
5N Hui Cheuk Lun Boys A Grade 4X100M Relay Champion
5S Choy Tsz Kit Oscar Boys A Grade 4X100M Relay Champion
6J Chan Pak Chung Sam Boys A Grade 4X100M Relay Champion
6J Cheung Wai Ting Boys A Grade 4X100M Relay Champion
1V Chan Cheuk Hin Boys C Grade 4X100M Relay Champion
2N Yuen Lok Hei Dan Boys C Grade 4X100M Relay Champion
2V Wong Si Kit Boys C Grade 4X100M Relay Champion
1N Chu Darren Boys C Grade 4X100M Relay Champion
1N Chan Lok Hin Boys C Grade 4X400M Relay Champion
2N Wong Po Ting Boys C Grade 4X400M Relay Champion
2S Ho Hoi Him Boys C Grade 4X400M Relay Champion
1N Heung Hoi Tsun Boys C Grade 4X400M Relay Champion
  Boys C Grade Boys C Grade Overall 1st Runner-up
  Boys A Grade Boys A Grade Overall Champion
  Boys Team Boys Overall 1st Runner-up

2019-01-25 - 第十三屆「善言巧論:全港學生口語溝通大賽」(English Section)

Outstanding School Award Champion 香港教育大學

2018-12-22 西貢區公民教育演講比賽

5J 王卓瑩 優異獎 西貢區公民教育促進委員會

2018-12-16 中國中學生作文大賽

2N 李素行 小組優異獎 RCES and Education University
4V 廖君澤 小組優異獎
4V 黃念婷 小組優異獎
5J 鄧樾曈 小組優異獎
5M 關尚禮 小組優異獎
5M 梁芷瑩 小組優異獎
6J 陳尚儒 小組優異獎
6M 謝宇彬 小組優異獎
6N 黃希彤 小組優異獎
6S 劉建鋒 小組優異獎
6S 吳寶潼 小組優異獎
6V 周卓琳 小組優異獎
6V 陳盈紫 小組優異獎

2018-12-16 - The Thirteenth Speaking Contest for Hong Kong Students

 

4J Fung Fanny Merit RCES and Education University
4M Chan Hin Yeung Merit
4M Li Tsz Hei Alvin Merit
5J Law Sum Yi Merit
5N Cheung Dyane Rani Merit
5N Wong Suet Ming Jasmine Merit
6J Chan Sheung Yu Merit
6M Pang Chun Hei Merit
6V Chau Cheuk Lam Merit
6V Choi Sin Ying Merit
6V Lam On Yu Merit
6V Yang Wenfei Merit
6V Chan Ying Tsz Merit

2018-12-05 - Hong Kong Olympiad in Informatics

5J Cheng Ching Lam Bronze Medal of Junior Group Education Bureau, CUHK, HKACE

2018-12-01 - CityU Hong Kong Secondary Schools Debating Competition

5J Yiu Choi Lam Champion City University of Hong Kong
4V Liu Kwan Chak Jake Champion
4V Mak Hei Nam Champion

2018-12-01 - 全港中學「兩文三語」菁英大比拼(第十五屆)

3M 葛彥嵐 複賽入圍獎 香港教育工作者聯會
3N 徐景瑄 英文初級組優秀文章獎

2018-12-01 - Inter-school Badminton Competition (DivII)

 

Girls Badminton Team Girls A Grade 3rd Runner-up HKSSF

2018-11-14 - Cross Country Race

 

2N Chan Sum Kiu 6th in Cross Country Race HKSSF
5V Lee Man Ting 8th in Cross Country Race

2018-10-18 - Inter-school Swimming Championship

5J Ho Cheuk Hang Boys A Grade 100M Breaststroke 2nd Runner-up HKSSF
6V Lo Yat Long Boys A Grade 100M Backstroke 3rd Runner-up
6J Yip Ming Chun Boys A Grade 50M Butterfly Champion
6J Yip Ming Chun Boys A Gradre 50M Freestyle 1st Runner-up
4N Yu Chin Hang Boys A Grade 200M Freestyle 1st Runner-up
3M Cheng Long Ching Boys B Grade 200M Medley 3rd Runner-up
3S Tang Philomon Neil Boys B Grade 50M Butterfly 1st Runner-up
2N Pang Chi Lok Boys C Grade 50M Freestyle 1st Runner-up
1S Yu Chin Fei Jeffrey Boys C Grade 200M Breaststroke 3rd Runner-up
5J Ho Cheuk Hang Boys A Grade 4X50M Medley Champion   
6V Lo Yat Long
6J Yip Ming Chun
4N Yu Chin Hang
1S Yu Chin Fei Jeffrey Boys C Grade 4X50M Medley 3rd Runner-up   
2N Pang Chi Lok
2M Ng Wai Kwan
2V Tong Ching Ho
Boys A Grade 1st Runner-up

2018-10-06 - PLK Joint School Swimming Competition

2S Wong Nok Ching Girls Junior 50 Butterfly 1st Runner-up PLK
5V Yu Tsz Ching Larrisa Girls Senior 100M Breaststroke 3rd Runner-up
3S Tang Philomon Neil Boys Junior 50M Butterfly Champion
1S Yu Chin Fei Jeffrey Boys Junior 50M Butterfly 2nd Runner-up
1S Yu Chin Fei Jeffrey Boys Junior 50M Breaststroke 3rd Runner-up
2N Pang Chi Lok Boys Junior 50M Freestyle 3rd Runner-up
3M Cheng Long Ching Boys Junior 100M Freestyle 3rd Runner-up
6J Yip Ming Chun Boys Senior 50M Butterfly 1st Runner-up
6J Yip Ming Chun Boys Senior 50M Freestyle 2nd Runner-up
5J Ho Cheuk Hang Boys Senior 50M Breaststroke 2nd Runner-up
5J Ho Cheuk Hang Boys Senior 100M Breaststroke 1st Runner-up
6V Lo Yat Long Boys Senior 50M Backstroke 2nd Runner-up
4N Yu Chin Hang Boys Senior 100M Freestyle 3rd Runner-up
6J Yip Ming Chun Boys Senior 4X50M Relay 2nd Runner-up   
6V Lo Yat Long
5J Ho Cheuk Hang
4N Yu Chin Hang
3S Tang Philomon Neil Boys Junior 4X50M Relay 1st Runner-up   
2N Pang Chi Lok
1S Yu Chin Fei Jeffrey
3M Cheng Long Ching
Boys Senior 2nd Runner-up
Boys Junior 2nd Runner-up
Girls Senior 3rd Runner-up
Boys Overall 1st Runner-up
Girls Overall 2nd Runner-up
Overall 2nd Runner-up


2018-10-05 - Inter-school Swimming Championship

2S Wong Nok Ching Girls C Grade 50M Butterfly 1st Runner-up HKSSF
5V Yu Tsz Ching Larrisa Girls A Grade 100M Breaststroke 1st Runner-up
4S Wong Sze Lam Girls B Grade 100M Breaststroke 1st Runner-up
4S Wong Sze Lam Girls B Grade 50M Breaststroke 2nd Runner-up

Student Achievements by Subjects 2018-2019

 

Chinese

2018-12-22 西貢區公民教育演講比賽

5J 王卓瑩 優異獎 西貢區公民教育促進委員會

2018-12-16 中國中學生作文大賽

2N 李素行 小組優異獎 RCES and Education University
4V 廖君澤 小組優異獎
4V 黃念婷 小組優異獎
5J 鄧樾曈 小組優異獎
5M 關尚禮 小組優異獎
5M 梁芷瑩 小組優異獎
6J 陳尚儒 小組優異獎
6M 謝宇彬 小組優異獎
6N 黃希彤 小組優異獎
6S 劉建鋒 小組優異獎
6S 吳寶潼 小組優異獎
6V 周卓琳 小組優異獎
6V 陳盈紫 小組優異獎

Dancing

 

English

2019-02-23 - The HKFYG English Public Speaking Contest 2019

4V Liu Kwan Chak Jake Dsitrict Semi-Finalist HKFYG
4V Lun Ho Him Dsitrict Semi-Finalist
4V Ma Ho Ching Dsitrict Semi-Finalist
4M Hui Jun Dsitrict Semi-Finalist
1J Sung Yan Long Vica Dsitrict Semi-Finalist
1S Yim Man Pok Manfred Dsitrict Semi-Finalist
 
 
Most Active School Award

2019-01-25 - 第十三屆「善言巧論:全港學生口語溝通大賽」(English Section)

Outstanding School Award Champion 香港教育大學

2018-12-16 - The Thirteenth Speaking Contest for Hong Kong Students

4J Fung Fanny Merit RCES and Education University
4M Chan Hin Yeung Merit
4M Li Tsz Hei Alvin Merit
5J Law Sum Yi Merit
5N Cheung Dyane Rani Merit
5N Wong Suet Ming Jasmine Merit
6J Chan Sheung Yu Merit
6M Pang Chun Hei Merit
6V Chau Cheuk Lam Merit
6V Choi Sin Ying Merit
6V Lam On Yu Merit
6V Yang Wenfei Merit
6V Chan Ying Tsz Merit

2018-12-01 - CityU Hong Kong Secondary Schools Debating Competition

5J Yiu Choi Lam Champion City University of Hong Kong
4V Liu Kwan Chak Jake Champion
4V Mak Hei Nam Champion

2018-12-01 - 全港中學「兩文三語」菁英大比拼(第十五屆)

3M 葛彥嵐 複賽入圍獎 香港教育工作者聯會
3N 徐景瑄 英文初級組優秀文章獎

ICT

2018-12-05 - Hong Kong Olympiad in Informatics

5J Cheng Ching Lam Bronze Medal of Junior Group Education Bureau, CUHK, HKACE

Maths

 

Music

2019 - School Orchestra

1J Chan Kai Chung 1st runner up in Suona Solo Junior Class HKSMSA
2J  Shu Hoi Laam Alto Saxophone Solo (Senior) 2nd Place

2019-03-09 - 西貢好聲音2018-2019

4V 張鏵杰 網絡最受歡迎 「我至Like 好聲音」獎 西貢民政事務處
4V 廖君澤

PE

2019-03-17 - Inter-school Badminton Competition

Girls C Grade 3rd Runner-up HKSSF

2019-01-30 - Inter-school Athletics Competition

 

5V Lee Man Ting Matilda Girls A Grade 800M 1st Runner-up HKSSF
3N Chan Cho Man Girls B Grade Shot Put 1st Runner-up
1N Chan Yau Lam Girls C Grade High Jump 1st Runner-up
6J Chan Pak Chung Sam Boys A Grade Triple Jump 2nd Runner-up
3N Cheung Kai Hang Boys A Grade Discus Throw 1st Runner-up
5S Choy Tsz Kit Oscar Boys A Grade 100M 1st Runner-up
4M Wong Tsz Chai Boys A Grade Long Jump Champion
2N Tsang Hon Lap Boys B Grade 100M Hurdle 3rd Runner-up
1V Chan Cheuk Hin Boys C Grade 100M Champion
1V Chan Cheuk Hin Boys C Grade 200M Champion
2N Yuen Lok Hei Dan Boys C Grade Long Jump Champion
5S Ng Po Yu Girls A Grade 4X400M Relay 1st Runner-up
2N Cheung Hin Man Girls A Grade 4X400M Relay 1st Runner-up
5V Lee Man Ting Matilda Girls A Grade 4X400M Relay 1st Runner-up
5V Yu Tsz Ching Larissa Girls A Grade 4X400M Relay 1st Runner-up
1N Chan Yau Lam Girls C Grade 4X100M 2nd Runner-up
1M Hui Lok Yee Girls C Grade 4X100M 2nd Runner-up
1J Lee Lok Ching Girls C Grade 4X100M 2nd Runner-up
2S Tam Ching Si Jessie Girls C Grade 4X100M 2nd Runner-up
5N Hui Cheuk Lun Boys A Grade 4X100M Relay Champion
5S Choy Tsz Kit Oscar Boys A Grade 4X100M Relay Champion
6J Chan Pak Chung Sam Boys A Grade 4X100M Relay Champion
6J Cheung Wai Ting Boys A Grade 4X100M Relay Champion
1V Chan Cheuk Hin Boys C Grade 4X100M Relay Champion
2N Yuen Lok Hei Dan Boys C Grade 4X100M Relay Champion
2V Wong Si Kit Boys C Grade 4X100M Relay Champion
1N Chu Darren Boys C Grade 4X100M Relay Champion
1N Chan Lok Hin Boys C Grade 4X400M Relay Champion
2N Wong Po Ting Boys C Grade 4X400M Relay Champion
2S Ho Hoi Him Boys C Grade 4X400M Relay Champion
1N Heung Hoi Tsun Boys C Grade 4X400M Relay Champion
  Boys C Grade Boys C Grade Overall 1st Runner-up
  Boys A Grade Boys A Grade Overall Champion
  Boys Team Boys Overall 1st Runner-up

2018-12-01 - Inter-school Badminton Competition (DivII)

Girls Badminton Team Girls A Grade 3rd Runner-up HKSSF

2018-11-14 - Cross Country Race

2N Chan Sum Kiu 6th in Cross Country Race HKSSF
5V Lee Man Ting 8th in Cross Country Race

2018-10-18 - Inter-school Swimming Championship

5J Ho Cheuk Hang Boys A Grade 100M Breaststroke 2nd Runner-up HKSSF
6V Lo Yat Long Boys A Grade 100M Backstroke 3rd Runner-up
6J Yip Ming Chun Boys A Grade 50M Butterfly Champion
6J Yip Ming Chun Boys A Gradre 50M Freestyle 1st Runner-up
4N Yu Chin Hang Boys A Grade 200M Freestyle 1st Runner-up
3M Cheng Long Ching Boys B Grade 200M Medley 3rd Runner-up
3S Tang Philomon Neil Boys B Grade 50M Butterfly 1st Runner-up
2N Pang Chi Lok Boys C Grade 50M Freestyle 1st Runner-up
1S Yu Chin Fei Jeffrey Boys C Grade 200M Breaststroke 3rd Runner-up
5J Ho Cheuk Hang Boys A Grade 4X50M Medley Champion   
6V Lo Yat Long
6J Yip Ming Chun
4N Yu Chin Hang
1S Yu Chin Fei Jeffrey Boys C Grade 4X50M Medley 3rd Runner-up   
2N Pang Chi Lok
2M Ng Wai Kwan
2V Tong Ching Ho
Boys A Grade 1st Runner-up

2018-10-06 - PLK Joint School Swimming Competition

2S Wong Nok Ching Girls Junior 50 Butterfly 1st Runner-up PLK
5V Yu Tsz Ching Larrisa Girls Senior 100M Breaststroke 3rd Runner-up
3S Tang Philomon Neil Boys Junior 50M Butterfly Champion
1S Yu Chin Fei Jeffrey Boys Junior 50M Butterfly 2nd Runner-up
1S Yu Chin Fei Jeffrey Boys Junior 50M Breaststroke 3rd Runner-up
2N Pang Chi Lok Boys Junior 50M Freestyle 3rd Runner-up
3M Cheng Long Ching Boys Junior 100M Freestyle 3rd Runner-up
6J Yip Ming Chun Boys Senior 50M Butterfly 1st Runner-up
6J Yip Ming Chun Boys Senior 50M Freestyle 2nd Runner-up
5J Ho Cheuk Hang Boys Senior 50M Breaststroke 2nd Runner-up
5J Ho Cheuk Hang Boys Senior 100M Breaststroke 1st Runner-up
6V Lo Yat Long Boys Senior 50M Backstroke 2nd Runner-up
4N Yu Chin Hang Boys Senior 100M Freestyle 3rd Runner-up
6J Yip Ming Chun Boys Senior 4X50M Relay 2nd Runner-up   
6V Lo Yat Long
5J Ho Cheuk Hang
4N Yu Chin Hang
3S Tang Philomon Neil Boys Junior 4X50M Relay 1st Runner-up   
2N Pang Chi Lok
1S Yu Chin Fei Jeffrey
3M Cheng Long Ching
Boys Senior 2nd Runner-up
Boys Junior 2nd Runner-up
Girls Senior 3rd Runner-up
Boys Overall 1st Runner-up
Girls Overall 2nd Runner-up
Overall 2nd Runner-up


2018-10-05 - Inter-school Swimming Championship

2S Wong Nok Ching Girls C Grade 50M Butterfly 1st Runner-up HKSSF
5V Yu Tsz Ching Larrisa Girls A Grade 100M Breaststroke 1st Runner-up
4S Wong Sze Lam Girls B Grade 100M Breaststroke 1st Runner-up
4S Wong Sze Lam Girls B Grade 50M Breaststroke 2nd Runner-up

 

Science

 

Visual Arts

2019-03-23 香港花卉展覽學童繪畫比賽

3N 徐景瑄 初中組嘉許獎 康文署
4M 林博晞 高中組優異獎
5S 勞泳其 高中組嘉許獎

Other

2019-03-02 - The Student Health Captain Award Scheme

4N Szeto Wing Tung Certificatre of Commendation Faculty of Medicine, CUHK
4J Choi Shing Chun Certificatre of Commendation
4V Lam Tsz Fung Certificatre of Commendation
4V Liu Kwan Chak Jake Certificatre of Commendation

 

Last Updated on Wednesday, 03 April 2019 09:44