Wednesday 24 Jul 2019
YOU ARE HERE: Home English
Student Achievement - English Print E-mail

 

2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016 2014/2015 2013/2014
2011/2012 2010/2011 2008/2009 2008/2009 2006/2007 2005/2006

 

English Department of English

2018/2019

1/6/2019 - Asian English Usage Contest

 

1V LI CHUN HANG CARSON Gold Award (Heat Event) English Association of Asia
2V HYYPIA WONG PAK HAY Gold Award (Heat Event)
2N TSANG HING BON MARCO Silver Award (Heat Event)
1J CHUNG NGO TIN JERRY Silver Award (Heat Event)
1S YIM MAN POK Silver Award (Heat Event)
2M YU TSZ YING Silver Award (Heat Event)
2S TSANG HIN POK Silver Award (Heat Event)
1N CHAN CHO WANG Bronze Award (Heat Event)
1S LUI YIK HEI Bronze Award (Heat Event)
2J KEUNG CHEUK HEI Bronze Award (Heat Event)
1J LEE CHUN SING Bronze Award (Heat Event)
2M LI CHI KIN, JASPER Bronze Award (Heat Event)
1V HUNG SUI YAN, SUAN Bronze Award (Heat Event)
2N CHEUNG HING MAN Bronze Award (Heat Event)
2S TAM TIK LONG Bronze Award (Heat Event)
2S FUNG PAK LEUNG Bronze Award (Heat Event)
2S BOON HO FUNG Bronze Award (Heat Event)
2J LO KING HIN JEFFREY Bronze Award (Heat Event)
  Whole School S1-S2 Champion (Heat Event)
1V LI CHUN HANG CARSON Gold Award (Final Event)
2S BOON HO FUNG Silver Award (Final Event)
1N CHAN CHO WANG Bronze Award (Final Event)
2N CHEUNG HING MAN Bronze Award (Final Event)
2V HYYPIA WONG PAK HAY Bronze Award (Final Event)
2N TSANG HING BON MARCO Bronze Award (Final Event)
2J LO KING HIN JEFFREY Bronze Award (Final Event)
2M LI CHI KIN, JASPER Bronze Award (Final Event)
2M YU TSZ YING Bronze Award (Final Event)
2J KEUNG CHEUK HEI Bronze Award (Final Event)

 

14/5/2019 - 'Hands on Stage' Puppetry Competition

 

1S Yim Man Pok Merit EDB
1M Chan Yuen Nam Yannes
1N Man Nok Yan
1N Lee Hau Kwan
1S Hui Wing Sum Jasmine
1J SUNG YAN LONG
1V Li Chun Hang Carson
1M NGAN SZE LONG ALDO
1M WONG PUI YAU
1S Siu Ching Yu

 

23/2/2019 - The HKFYG English Public Speaking Contest 2019

 

4V Liu Kwan Chak Jake Dsitrict Semi-Finalist HKFYG
4V Lun Ho Him Dsitrict Semi-Finalist
4V Ma Ho Ching Dsitrict Semi-Finalist
4M Hui Jun Dsitrict Semi-Finalist
1J Sung Yan Long Vica Dsitrict Semi-Finalist
1S Yim Man Pok Manfred Dsitrict Semi-Finalist
 
 
Most Active School Award

Nov-Dec 2018 - 70th Hong Kong Schools Speech Festival (English)

 

1N Kwok Sze Chai Dramatic Duologue - First Place HKSMSA
1S Siu Ching Yu Dramatic Duologue - First Place
4V Law Fong Wai Public Speaking Solo - First Place
4V Lun Ho Him Public Speaking Solo - Third Place
4V Liu Kwan Chak Jake Public Speaking Solo - Third Place
5N Cheung Dyane Rani Dramatic Duologue - Third Place
5J Yuen Wai Yu Dramatic Duologue - Third Place

16/12/2018 - The Thirteenth Speaking Contest for Hong Kong Students

 

 

4J Fung Fanny Merit RCES and Education University
4M Chan Hin Yeung Merit
4M Li Tsz Hei Alvin Merit
5J Law Sum Yi Merit
5N Cheung Dyane Rani Merit
5N Wong Suet Ming Jasmine Merit
6J Chan Sheung Yu Merit
6M Pang Chun Hei Merit
6V Chau Cheuk Lam Merit
6V Choi Sin Ying Merit
6V Lam On Yu Merit
6V Yang Wenfei Merit
6V Chan Ying Tsz Merit
Outstanding School Award Champion

1/12/2018 - CityU Hong Kong Secondary Schools Debating Competition 

5J Yiu Choi Lam Champion City University of Hong Kong
4V Liu Kwan Chak Jake Champion
4V Mak Hei Nam Champion


1/12/2018 - 全港中學「兩文三語」菁英大比拼(第十五屆)

3M 葛彥嵐 複賽入圍獎 香港教育工作者聯會
3N 徐景瑄 英文初級組優秀文章獎

2017/2018

25/5/2018 - Hong Kong Secondary Schools Debating Competition (Term 2)

4J Yuen Wai Yu 1st Runner-Up HKSSDC
4N Cheung Dyane Rani
4J Leung Hok Yiu
4J Yiu Choi Lam
4J Chong Yuk Yee
4J Law Sum Yi
3M Fung Fanny Champion
3V Chan Sum Yu
3S Mak Hei Nam
3N Wong Hau Nam Anisa
3J Tang Hui Chun

15/5/2018 - Hands on stage puppetry competition

4J Chan Sau Tsun First Prize & Puppet Design EDB
4J Law Sum Yi
4J Wong Cheuk Ying
4J Yuen Wai Yu
4N Chan Wing Lam
4N Cheung Dyane Rani

10/5/2018 - Hong Kong Primary and Secondary School English Writing Competition 2017-2018

2N Lee Chak Yan Issac Best Writer-Merit Asia Children Education Association
2V Wu Chun Him Most Creative Writer-Merit
2S Tsang Chin Long Most Creative Writer-Bronze
- School Prize Most Enthusiastic School Award - Bronze

24/2/2018 - HKFYG Standard Chartered Hong Kong English Public Speaking Contest

Best School Participation Award HKFYG

20/1/2018 - 全港中學「兩文三語」菁英大比拼(第十四屆)

5V Fung Ho Fung 優秀英文文章 香港教育工作者聯會
4N 張鎧蕎 優秀中文文章

18/1/2018 - 善言巧論:全港學生口語溝通大賽 (English Section)

Whole School Champion 香港教育大學: 理性溝通教育學會
6J Wong Shek Him Honorable Mention
5M Kong Man Chun Merit
5V Chau Cheuk Lam Merit
6J Wong Shek Him Merit
6J Yeung Lok Man Merit
6M Ching Ching Merit
6M Tai Pang Hung Merit
6M Yu Ka Ying Merit
6N Man Hiu Ching Merit
6V Cheung Coco Kit Yung Merit
6V Ho Sze Wai Merit
6V Wong Sung Yan Merit

Oct-Dec - 69th Hong Kong Schools Speech Festival

5V Lam On Yu Oiliva S4-6 Original Poetry Composition First Place Hong Kong Schools Music and Speech Association
5S Leung Wai Lun S4-6 Original Poetry Composition First Place
5V Chan Ying Tsz S4-6 Original Poetry Composition Second Place
5J Leung Tsz Yin Stephanie S4-6 Original Poetry Composition Second Place
5N Wong Hei Tung Hillary S4-6 Original Poetry Composition Third Place
5M Wong King Chung S4-6 Original Poetry Composition Third Place
3J Tang Hui Chun S3 Solo Verse Speaking Third Place
4J Chan Sau Tsun S4 Solo Verse Speaking Third Place
6J Kung Cheuk Hei S6 Solo Verse Speaking Second Place
1S Kwok Ting Fai S1-2 Dramatic Duologue Third Place
1S Lam Yui Chit S1-2 Dramatic Duologue Third Place
4N Pun Tsz Yan S3-4 Dramatic Duologue Second Place
4S Wong Lok To S3-4 Dramatic Duologue Second Place
1J S1-2 Choral Speaking Second Place

2/12/2017 - CityU Discovery and Innovation Debating Challenge

 

5J Chan Sheung Yu Champion SCMP & City University of Hong Kong
5V Lam On Yu
5M Wong King Chung

2016/2017

8/6/2017 - Asian English Usage Contest (Heat Event)

2N Chui Hei Tung Bronze Award The English Association of Asia
2N So Boon Yan Bronze Award
2N Soon Wing Tung Bronze Award
2N Sze Wing Chun Bronze Award
2J Wong Hau Nam Bronze Award
2J Yip Cheuk To Bronze Award
3J Fong Chun Hei Bronze Award
3V Lam Tin Long Bronze Award
3J Law Sum Yi Silver Award
3J Wong Cheuk Ying Silver Award
2J Fung Fanny Gold Award
2J Fung Fanny Gold Award
    S1-S2 Champion
    S3-S4 Champion
    Secondary School Team Champion

26/5/2017 - Harvard Book Prize 2017

 

5V 張傑容 Winner The Harvard Club of Hong Kong
5V 劉芊妍 Runner Up

18/1/2017 - The 11th Speaking Contest for Hong Kong Students

6J 朱星燁 Honorable Mention

The Education University of Hong Kong; and

Rational Communication Educatiion Society

6J 黃峻峯 Honorable Mention
6J 張樂遙 Honorable Mention
6J 洪寶鈿 Honorable Mention
6N 張毅朗 Honorable Mention
-- -- Outstanding School Award - English Section - Champion

17/12/2016 - The 13th Biliteracy & Trilingualism Composition and Speech Competition

6J 朱星燁 高級組季軍

香港西區扶輪社

香港教育工作者聯會  

-- -- 積極參與奬

 

2015/2016

2016 CityU Discovery and Innovation Debating Challenge

Champion (Team 1):

5J

Chu Sing Ip

5S

Chung Yui Hin

5J

Wong Jun Fung Brandon

Champion (Team 2):

5J

Hung Bao Tin

5N

Singh Baljoet

5N

Cheung Agnon Ngai Ron


The 66th Hong Kong Schools Speech Festival (English)

1st Place in English Solo Verse Speaking

1N

Tang Hui Chun

5J

Ma Tsz Kiu

1st Place in English Solo Prose Reading

4N

Tam Kwan Ting Jacky

2nd Place in English Solo Verse Speaking

1V

Chan Hin Yeung

2nd Place in English Solo Prose Reading

4J

Yeung Lot Man

3rd Place in English Dramatic Scenes

S2 Group

Po Leung Kuk Laws Foundation College

3rd Place in English Solo Verse Speaking

3N

Chau Cheuk Lam

4S

Ko Lorraine Sophia

3rd Place in English Solo Prose Reading

4J

Wong Ho Lam

4M

Hi Tsz Chun

4J

Chong Chian Yee

3rd Place in English Solo Public Speaking

5J

Wong Jun Fung Brandon

5V

Liu Long Yin

2016 HKFYG Standard Chartered English Public Speaking Contest

Commendation Award for School Participation (Top 3 Most Active Participation)

Whole School

Certificate of Good Performance (Top 10 in Session)

2J

Kwan Wing Yiu

5V

Au Cheuk Hei

5S

Chan Nok Han

5J

Chan On Ying

5N

Chan Pui Yan Celia

5N

Cheung Agnon Ngai Ron

5S

Cheung Hei Ying

5J

Cheung Lok Yiu

5N

Chin Ka Hung

4M

Ching Ching

4J

Chong Chian Yee

5S

Chung Yui Hin

5J

Fung Long Hang Joshua

5S

Gurdev Pavan Singh Johaul

5J

Hui Wing Po

5J

Hung Bao Tin

5V

Lam Yi Nam

5V

Liu Long Yin

5J

Ma Tsz Kiu

5N

Muhammad Zaqir

6V

Rai Adarsh

5V

Tam Siu Ching

5J

Wong Jun Fung Brandon

6J

Yuen Ho Chun

The 12th Biliteracy & Trilingualism Composition and Speech Competition

English Top-3 Essay Award (Senior)

5J

Chu Sing Ip

English Top-10 Essay Award (Junior)

3S

Chau Cheuk Lam

2J

Yiu Choi Lam

The 10th Speaking Contest for Hong Kong Students (English Session)

Overall Champion

Whole School

1st Runner Up

5S

Chung Yui Hin

Honorable Mention

5J

Chu Sing Ip

6V

Rai Adarsh

Merit

4M

Liu Yuk Wa

4M

Yu Ka Ying

5N

Singh Baljoet

5S

Chan Nok Han

5S

Gurdev Pavan Singh Johaul

5V

Fong Wing Ting

6J

Chung Cheuk Yui

6S

Hsu Hung Ching

6S

Ip Wan Fung


2016 Harvard Book Prize

Winners

5J

Chu Sing Ip

5S

Chung Yui Hin

5J

Wong Jun Fung Brandon

2014/2015

Hong Kong Secondary Schools (HKSS) Debating Competition - Grand Finals

Champion

5V Rai Adarsh
4S Chung Yui Hin (Best Debater)
4J Wong Jun Fung Brandon

2015 CityU Discovery and Innovation Debating Challenge

Champion:

4J

Chu Sing Ip

5V

Nisha Kaur

4S

Chow Kit Ying

2015 HKFYG Standard Chartered English Public Speaking Contest

Commendation Award for School Participation (Top 3 Most Active Participation)

Whole School

Semi-Finalist

5V

Rai Adarsh

Certificate of Good Performance (Top 10 in Session)

5J

Cheung Ka Ching

5S

Chu Yan Tung Queena

6J

Chung Ho Lim

5V

Nisha Kaur

6J

Lam Ho Yi

4V

Li Ka Yin

4V

Liu Long Yin

5V

Morales Stacy Gwen Molina

5J

Ng Hoi Man

5V

Singh Gurinder

1S

Tsui Kin Chi

5J

Yeung Lok

5S

Yu Siu Yan

6J

Yung Chun Yin

The 10th Speaking Contest for Hong Kong Students (English Session)

Overall Champion

Whole School

Honorable Mention

4S

Chung Yui Hin

6N

Cheng Sung Hei

Merit

6J

Ho Tsz Kwan

6J

Lam Ho Yi

6V

Lee Cheuk Yi

4J

Ma Tsz Kiu

5J

Shiu Hin Sing

4N

Singh Baljoet

6S

Singh Mandeep

6J

Tse Ting Wai

6J

Yung Chun Yin

The 66th Hong Kong Schools Speech Festival (English)

1st Place in English Public Speaking

5V

Rai Adarsh

2nd Place in English Public Speaking

6V

Chong Yan Xuan

6J

Lam Ho Yi

5V

Singh Gurinder

5S

Yu Siu Yan

2nd Place in English Solo Verse Speaking

2V

Chau Cheuk Lam

3rd Place in English Public Speaking

6J

Wong Ho Yin

5J

Yu Tin Long

5J

Sen Wing Chi

5V

Nisha Kaur

3rd Place in English Duologue

1J

Leung Chi Ying
Ma Hiu Nam

3rd Place in Choral Speaking

1N & 1S

The 11th Biliteracy & Trilingualism Composition and Speech Competition

English Top-10 Essay Award

3S

Cheung Coco Kit Yung

2015 Harvard Book Prize

Winners

5V

Nisha Kaur

5V

Rai Adarsh

5S

Hsu Hung Ching


2013/2014

2014 CityU Discovery and Innovation Debating Challenge

Champion:

5V

Chong Yan Xuan

5J

Tse Ting Wai

5V

Wong Claudia Kin Yee

2014 HKFYG Standard Chartered English Public Speaking Contest

Commendation Award for School Participation (Top 3 Most Active Participation)

Whole School

Certificate of Good Performance (Top 10 in Session)

4J

Ng Hoi Man

4J

Sen Wing Chi

4V

Rai Adarsh

5J

Chung Ho Lim

5V

Sing Wing Sheung

Certificate of Interesting Topic Award

4J

Ng Hoi Man

4J

Shiu Hin Sing

5V

Wong Claudia Kin Yee

The 8th Speaking Contest for Hong Kong Students (English Session)

Overall Champion

Whole School

Honorable Mention

6J

Lee Yi Kiu

The 64th Hong Kong Schools Speech Festival (English)

1st Place in English Solo Verse Speaking

1

Chau Cheuk Lam

2nd Place in English Solo Verse Speaking

5

Chow Tsz Yan

3rd Place in English Solo Verse Speaking

4S

Yu Siu Yan

4J

Ng Hoi Man

3rd Place in English Prose Reading

1V

Chau Cheuk Lam

2014 Harvard Book Prize

Harvard Book Prize Scholarship Awardee

5J

Lam Ho Yi

Winners

5J

Lam Ho Yi

5V

Wong Claudia Kin Yee

5J

Tse Ting Wai

2011/2012

 

Achievements 2011/12:

Every academic year, the English Department organizes a series of competitions and events to help cultivate our students’ interests in learning English.

Hong Kong Schools English Speech Festival

The Hong Kong Schools English Speech Festival aims to promote the interest and raise the standard of students in English speech, drama, poetry and prose. This year, all S1 and S2 students, as well as over 100 students from other forms have joined the English Speech Festival. Among the participants, more than 50 certificates of merit were received, and the winners are as follows:

U48 Solo Verse Speaking (S5 Girls)

1 st Place

1V

11

Johnson Emma Alethea

N220 Dramatic Scene(S1-S2)

2 nd Place

2M

--

Whole Class

N120 Choral Speaking(S1-S2)


2 nd Place

1V

--

Whole Class

U61 Solo Verse Speaking (S5 Girls)


2 ndPlace

4J

8

Chong Yan Xuan

N225 Duologue (S5 - S7)

3 rd Place

5V

25

Tam Mei Yi

  5V 26 Tang Lai Tung

U164 Prose Reading (S5 Girls)

3 rd Place

4J

8

Chong Yan Xuan

U61 Solo Verse Speaking (S5 Girls)

3 rd Place

4J

3

Chan Hin Ting

ThinkSeries Leadership Programme

The ThinkSeries Leadership Programme is to nurture future global leaders who are good all rounders. The objectives of the programme are to equip students with communications skills; to train students with project management skills; to foster students' potential; and to broaden students' horizon, and the winners are as follow:

ThinkSeries Leaders

Winner

4V

7

Cheung Ashley Wing Man

English Builder Distinction Achievement

In recognition of students's exceptional performance on completion of all the exercises on the English online learning platform, the following prizes were awarded and the winners.

Level 6

Trophy

5V

9

Chui Chi Wing Ian

Gold Medal

5V

24

Tam Kit Yan Bonny

Silver Medal

5M

15

Lau Chi Ho

Bronze Medal

5J

30

Wong Tsz King

Level 5

Gold Medal

4S

2

Chan Pak Leung

Level 3

Bronze Medal

2M

18

Sen Wing Chi

1000 Environment-Friendly Youth Ambassadors Action Poster Design Competition

Stimulating the enthusiasm of young volunteers for environmental protection, 1000 Environment-Friendly Youth Ambassador Action Program encourages and supports their active and practical actions in environmental protection. 2 Teams of our students won the Poster Design Competition and the winners are as follows:

Winning Team 1

Leader

5J

28

Tse man Sin

Team Member

5J

31

Wong Tsz Ying

Team Member

5J

33

Wong Ying Chi

Winning Team 2

Leader

5M

13

Kwong Hoi Yin

Team Member

5M

4

Chan Shaw Zing

Team Member

5M

5

Chan Sze Wing

Team Member

5M

14

Lam Hoi Yue Rufia

Team Member

5M

23

Sung Tsz Ting

IGCSE (English as the 1st language)

The International General Certificate of Secondary Education (abbreviated IGCSE) is an internationally recognised qualification for school students, typically in the 14-16 age group. Two of our English Elite Training Team members received outstanding results, and the students are as follows:

A*

5J

14

Huang Charles

A

5M

26

Tse Vincent

2010/2011

 

Hong Kong Schools English Speech Festival

The Hong Kong Schools English Speech Festival aims to promote the interest and raise the standard of students in English speech, drama, poetry and prose. This year, all S1 students and over 100 students from other forms have joined the English Speech Festival. Among the participants, more than 35 certificates of merit were received, and the winners are as follows:

U48 Solo Verse Speaking (S5 Girls)

2 nd Place

5J

1

Arshad Fatima Zahra

U166 Solo Prose Reading (S6-S7 Girls)

2 nd Place

6N

18

Lo Cheuk Ling

N225 Dramatic Duologue (S5-S7)

2 nd Place

7V

1

Chan Chi Yan

7N

7

Chung Ying Kan

U35 Solo Verse Speaking (S1 Girls)

3 rd Place

1S

15

Nisha Kaur

U41 Solo Verse Speaking (S3 Girls)

3 rd Place

3S

3

Chan Hin Ting

U41 Solo Verse Speaking (S3 Girls)

3 rd Place

3J

5

Chong Yan Xuan

N225 Dramatic Duologue (S5-S7)

3 rd Place

5M

1

Chan Chor Hei

5M

18

Wong Dowin


ThinkSeries Leadership Programme

The ThinkSeries Leadership Programme is to nurture future global leaders who are good all rounders. The objectives of the programme are to equip students with communications skills; to train students with project management skills; to foster students’ potential; and to broaden students’ horizon , and the winners are as follows:  

ThinkSeries Leaders

Winner

4J

14

Huang Charles

Winner

6N

18

Lo Cheuk Ling

 


AE Link Hong Kong English Writing Contest

The Australia Education Link Hong Kong English Writing Contest is organized to allow students to creatively express their opinions on popular social issues, and the winners are as follows:

Certificate of Acceptance

Winner

2J

8

Choi Ka Wing

Winner

2J

9

Chow Shing Hei

Winner

2S

2

Chan Lok Hei

Winner

2J

11

Chung Ho Lim

Winner

3M

21

Tsang Tammi

Winner

3M

4

Cheung Ka Yan

Winner

3N

17

Lo Hoi Ling Winki

Winner

3S

22

Wong Kam To

Winner

4J

34

Wong Ying Chi

Winner

4J

36

Yeung Hoi Ting

Winner

4J

5

Chan Wai Jo Jocelin

Winner

4M

18

Kwong Hoi Yin

Winner

4N

17

Pang Shui Yan

Winner

4V

8

Chu Sing Yung

Winner

4V

24

Tam Kit Yan Bonny

Winner

4V

25

Tam Mei Yi

Winner

5J

23

Tsang Hau Sim

Winner

5J

1

Arshad Fatima Zahra

Winner

5S

11

Tam Yuen Ling


UNICEF Young Envoys Programme

The UNICEF Young Envoys Programme is a distinctive youth leadership scheme launched in 1996, which enables local youth to understand more about the state of children in developing countries and the work of UNICEF in improving the lives of children. This year, the following student is appointed:

Young Envoy Appointee

Appointee

4V

18

Lee Ka Yu

 

2008/2009

 

Marathon 101 Little Reporters - The Best Article Award [Senior Secondary Section]

5V
Chan Chi Yan
5V
Lam Ho Ki
5V
Lam Wing Yan
5V
Lee Tsz Kwan
5V
Wong Pui Yee

THiNKGreat 攝影及英文寫作大賽 2009: THiNKGreat 大獎 (冠軍) 及
THiNKPositive 填詞大賽 2009: THINKPositive大獎 (季軍)
 
 
5V - 顧箨文 Ku Di Man
5V - 劉振希 Lau Chun Hei
5V - 馬嘉謙 Ma Ka Him
5V - 楊起榮 Yeung Hei Wing

Related website: http://www.wiseman.com.hk/site/thinkseries/winners/thinkgreat.shtml

2006/2007

 

Month: November - December, 2006

Competition: The 58th English Speech Festival

Prizes

F orm 1

Poem 35

Maggie and Milly and Molly and May

Merit

Leung King Sum ( 1M)

Merit

 

Arshad, Fatima Zahra ( 1M)

Poem 36

The Second World War

Merit

Dowin Wong (1S)

Merit

Tam Michelle Hoi Kei (1S)

Poem 61

First Dog on the Moon

Merit

Wong Cheuk Yin (1N)

Dramatic Scene 220

Jack and the Beanstalk

Merit

Group 1

Kwok Hon Yin (1S)

Lo Chun Yin Bernard (1S)

Mok Pui Fung (1S)

Nam Pak Lun (1S)

Tam Michelle Hoi Kei (1S)

Wong Dowin (1S)

Wong Hok Yan (1S)

Wong Kin Lung (1S)

Form 2

Poem 39

Seasons

Merit

Ko On On (2S)

Merit

Lo Cheuk Ling (2S)

Merit

Tang Yuen Ying (2S)

 

Prose-reading 162

The Lion, the Witch and the Wardrobe

Merit

Lam Wing Yan (2V )

 

Poem 64

I Come and Stand at Every Door

Merit

Tse Yau Ming (2V)

 

Dramatic Duologue 223

Hansel and Gretel

Merit

Chan Chun Ho, Juhi Tater (2S)

Poem 43

I Had Expected Tears

Merit

Fok Man Yi (3S)

Merit

Ma Sin Pung Katrina (3S)

F orm 3

 

Dramatic Scene 220

As if

Merit

Group 1

Chan Chun Kit (2V)

Hui Hei Man (2V)

Wong Ka Chun Ivan (2V)

Ho Chun Kan Andrew (2S)

Tse Ho Hin (2S)

Chan Tsz Yan Michelle ( 2M)

Kwok Man Hei Ernie ( 2M)

Leung Cheuk Ning Cheryl ( 2M)


Month: March, 2007

Competition:

NATIONAL GEOGRAPHIC CHANNEL

THINK AGAIN AWARDS

DOCUMENTARY MAKING COMPETITION 2007

 

http://www.englishbuilder.hk/site/ThinkAgain/awards_presentation_ceremony.shtml

http://www.nationalgeographic.com.hk/press/ngcdocumentry.aspx


BEST CINEMATOGRAPHY AWARD - Junior section

Documentary Title

Hong Kong People and Culture

Team Members

Lam Hiu Man Nicole (2V), Ng Ga Kiu Bennie (2S)  Leung Sin Sum Winnie (2S), Muk Kwun Yu Nicky (2V)  Kei Ching Man Natalie (2V)

Prize

Class

Student

Distinction

1V

Hong Pui Yan

Distinction

1V

Chow Lok Chin

Distinction

1V

Lam Ming Hei

Distinction

1V

Li Lok Man

Distinction

1V

Wong Hei Tung

Merit

1M

Cheuk Wai Yip

Merit

1M

Chan Lai Kiu

Merit

1M

Natasha Vera Fernades

Merit

1M

Tsang Yik Tsz

Merit

1M

Leung Ho Man

Merit

2S

Sze Ho Ying

Merit

2S

Yim Shuk Ching

Merit

2V

Wong Ka Chun

Merit

2V

Chan Chun Kit

Merit

2S

Ho Chun Kan

Merit

3S

Wong Chun Hei

Merit

3S

Sum Chu Man

Merit

3S

Li Ming Yin

Merit

3S

Hui Sum Ming

Merit

3S

Li Dick Son

Merit

3M

Kong Siu Fung

Merit

3S

Lau Kwan Ho

Merit

3J

Hung Ka Chun

Merit

3V

So Cheuk Yiu

Merit

2V

Sung Lik Hang

Merit

3S

Lai Chi Leung

Merit

3S

Luk Hiu Tung

Merit

3S

Chan Kwun Wai

Merit

3S

Cheung Ka Ying

Merit

3S

Chu Hoi Kei

2005/2006

 

Name of Competitions

Team(s) / Student(s)

Results

The 57 th Hong Kong Schools Speech Festival (English Speech)

2J Cheung Ho Sum

2J Fok Man Yi

2S Chung Ying Kan

2S Wong Man Hei

1J Ho Hiu Ki

1P Chim Tik Nga

1S Ko On On

1S Islam

Certificates of Merit

2J Chan Wing Tung

2J Ma Sin Pung

2J Lam Kwan Yi

2J Lau Ka Man

2J Tan Yue Ling

2S Chow Chung Yan

2P Fung Hei Man

1J Au Hoi Ting

1P Ng Ga Kiu

Certificates of Proficiency

British Council English Adventure Bookmark Competition

My Favourite Bookmark Award

2J Tsui Ka Hung

HK Schools English Writing Contest

17 Certificates of Acceptance

2M Wong Lai Wan

2P Chu Wing Sze

2P Ng Man Chi

2P Chan Yan Ki

2P Wu Han Hei

2P Chan Wing Lam

2P Cheung Ka Ying

2J Li Dick Son

2J Wong Pui Yee

2J Ma Sin Pung

2J Tan Yue Ling

2J Lau Ka Man

2J Lo Lok Man

2J Chan Wing Yin

2J Fok Man Yi

2J Lui Brian

2J Tsui Ka Hung

 

Last Updated on Monday, 17 June 2019 09:03